بررسی تفاوت‌های طرح درس با طراحی آموزشی

تفاوت طرح درس با طراحی آموزشی

تفاوت طرح درس با طراحی آموزشی

ما در کتافایل همواره فایل‌های آماده‌ای از طرح درس و طراحی آموزشی قرار می‌دهیم ، اما شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاید که طرح درس و طراحی آموزشی چه تفاوت‌هایی با هم دارند ؟ ما در ادامه به برخی از این تفاوت‌ها اشاره خواهیم کرد ،

طراحی آموزشی چیست؟

به صورت کلی طراحی آموزشی بعنوان یک فرایند شناخته می‌شود ، به عبارت دیگر فرایند طراحی آموزشی در واقع طرح درسی می باشد که معلمان برای برنامه‌های کلاسی خود آماده می‌کنند که محبوب‌ترین و معروف‌ترین آنها طرح درس روزانه ، ماهانه و سالانه است ، در لینک زیر می توانید جزوه آموزشی آن را دانلود کنید :
جزوه طراحی آموزشی دانشگاه فرهنگیان

در تعریف دیگر طراحی آموزشی می‌توان این طور گفت : طراحی آموزشی پیش‌بینی و تنظیم مجموعه فعالیت‌هایی می باشد که معلم و دانش‌آموز برای رسیدن به هدف یادگیری انجام می‌دهند. طراحی آموزشی شباهت زیادی با طرح تعالی دارد ، در صورتی اطلاعات کامل‌تری از آن می‌خواهید به لینک زیر مراجعه کنید:

طراح تعالی چیست ؟

طرح درس چیست ؟

با توجه به تعریف طراحی آموزشی که یک فرآیند بود می توان طرح درس این گونه توصیف کرد “طرح درس محصول طراحی آموزشی است که در فرآیند طراحی آموزشی ساخته می‌شود و طرح درس خروجی نهایی است که در نهایت دانش آموز آن را حل و مطالعه می کند.

و اما تفاوت‌ها

  1. طراحی آموزشی در واقع یک فرایند محسوب می‌گردد در حالی که طرح درس محصول طراحی آموزشی و بعنوان خروجی آن فرآیند مطرح است.
  2. در یک مقایسه کلی با این مثال شاید بهتر درک کنید : طرح درس یک درخت در برابر یک جنگل که طراحی آموزشی است ، طرح درس در خدمت طراحی آموزشی و آن نیز به نوبه خود درخدمت یک هدف بزرگتر قرار می گیرد.
  3. طراحی آموزشی یک فرایند طراحی و توسعه برای برنامه آموزشی می باشد ، برای مثال الگوی ADDIE یک طراحی آموزشی است که برای فرایند طراحی استفاده می گردد. این در حالی است که طرح درس یک نتیجه (خروجی و برون دادی) از فعالیت طراحی آموزشی می‌باشد.

اصلا چرا از طرح درس استفاده کنیم ؟

خب حالا که تفاوت طرح درس و طراحی آموزشی را گفتیم ، بگذارید بگوییم که هدف از استفاده از طرح درس چیست ؟ در جواب این سوال باید گفت که برای پیشبرد اهداف آموزشی و همچنین یاددهی و یادگیری دانش‌آموز می بایست از طرح درس استفاده نماییم که برخی از دلایل اهمیت تنظیم چنین طرحی را در زیر آورده‌ایم :

  • جلوگیری از اتلاف وقت
  • ایجاد انگیزه در دبیر کلاس و نیز دانش‌آموزان
  • افزایش نظم در کلاس
  • تحقق بهتر اهداف درسی از نظر کمی و کیفی
  • امکان یادگیری عمیق‌تر و پایدارتر برای دانش‌آموزان
  • نهادینه شدن نظم و انضباط در فعالیت‌های آموزشی و یادگیری دانش‌آموزان
  • زیاد شدن اعتماد به نفس معلم در هنگام تدریس

اگر معلم یا مدیر هستید شاید مطلب زیر به کارتان بیاید :
سخنرانی در جلسه اولیا و مربیان

کلام آخر

با توجه به تفاوت‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد می توان در چند کلمه به صورت خلاصه گفت که : طرح درس خروجی طراحی آموزشی است که در یک مقیاس کوچک است (مانند یک تکه از پازل) ولی طراحی آموزشی فرایندی است که برای مدت طولانی و در مقیاس بزرگ اتفاق می افتد مانند مثال درخت و جنگل ، یا درخت و شاخ برگ آن که اگر درخت را طراحی آموزشی در نظر بگیریم شاخ و برگ آن طرح درس خواهد بود.

 

اطلاعات بیشتر ...

پاسخ دهید