بررسی تفاوت‌های طرح درس با طراحی آموزشی

تفاوت طرح درس با طراحی آموزشی
به این مطلب امتیاز دهید

تفاوت طرح درس با طراحی آموزشی

ما در کتافایل همواره فایل‌های آماده‌ای از طرح درس و طراحی آموزشی قرار می‌دهیم ، اما شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاید که طرح درس و طراحی آموزشی چه تفاوت‌هایی با هم دارند ؟ ما در ادامه به برخی از این تفاوت‌ها اشاره خواهیم کرد ،

طراحی آموزشی چیست؟

به صورت کلی طراحی آموزشی بعنوان یک فرایند شناخته می‌شود ، به عبارت دیگر فرایند طراحی آموزشی در واقع طرح درسی می باشد که معلمان برای برنامه‌های کلاسی خود آماده می‌کنند که محبوب‌ترین و معروف‌ترین آنها طرح درس روزانه ، ماهانه و سالانه است ، در لینک زیر می توانید جزوه آموزشی آن را دانلود کنید :
جزوه طراحی آموزشی دانشگاه فرهنگیان

در تعریف دیگر طراحی آموزشی می‌توان این طور گفت : طراحی آموزشی پیش‌بینی و تنظیم مجموعه فعالیت‌هایی می باشد که معلم و دانش‌آموز برای رسیدن به هدف یادگیری انجام می‌دهند. طراحی آموزشی شباهت زیادی با طرح تعالی دارد ، در صورتی اطلاعات کامل‌تری از آن می‌خواهید به لینک زیر مراجعه کنید:

طراح تعالی چیست ؟

طرح درس چیست ؟

با توجه به تعریف طراحی آموزشی که یک فرآیند بود می توان طرح درس این گونه توصیف کرد “طرح درس محصول طراحی آموزشی است که در فرآیند طراحی آموزشی ساخته می‌شود و طرح درس خروجی نهایی است که در نهایت دانش آموز آن را حل و مطالعه می کند.

و اما تفاوت‌ها

  1. طراحی آموزشی در واقع یک فرایند محسوب می‌گردد در حالی که طرح درس محصول طراحی آموزشی و بعنوان خروجی آن فرآیند مطرح است.
  2. در یک مقایسه کلی با این مثال شاید بهتر درک کنید : طرح درس یک درخت در برابر یک جنگل که طراحی آموزشی است ، طرح درس در خدمت طراحی آموزشی و آن نیز به نوبه خود درخدمت یک هدف بزرگتر قرار می گیرد.
  3. طراحی آموزشی یک فرایند طراحی و توسعه برای برنامه آموزشی می باشد ، برای مثال الگوی ADDIE یک طراحی آموزشی است که برای فرایند طراحی استفاده می گردد. این در حالی است که طرح درس یک نتیجه (خروجی و برون دادی) از فعالیت طراحی آموزشی می‌باشد.

اصلا چرا از طرح درس استفاده کنیم ؟

خب حالا که تفاوت طرح درس و طراحی آموزشی را گفتیم ، بگذارید بگوییم که هدف از استفاده از طرح درس چیست ؟ در جواب این سوال باید گفت که برای پیشبرد اهداف آموزشی و همچنین یاددهی و یادگیری دانش‌آموز می بایست از طرح درس استفاده نماییم که برخی از دلایل اهمیت تنظیم چنین طرحی را در زیر آورده‌ایم :

  • جلوگیری از اتلاف وقت
  • ایجاد انگیزه در دبیر کلاس و نیز دانش‌آموزان
  • افزایش نظم در کلاس
  • تحقق بهتر اهداف درسی از نظر کمی و کیفی
  • امکان یادگیری عمیق‌تر و پایدارتر برای دانش‌آموزان
  • نهادینه شدن نظم و انضباط در فعالیت‌های آموزشی و یادگیری دانش‌آموزان
  • زیاد شدن اعتماد به نفس معلم در هنگام تدریس

اگر معلم یا مدیر هستید شاید مطلب زیر به کارتان بیاید :
سخنرانی در جلسه اولیا و مربیان

کلام آخر

با توجه به تفاوت‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد می توان در چند کلمه به صورت خلاصه گفت که : طرح درس خروجی طراحی آموزشی است که در یک مقیاس کوچک است (مانند یک تکه از پازل) ولی طراحی آموزشی فرایندی است که برای مدت طولانی و در مقیاس بزرگ اتفاق می افتد مانند مثال درخت و جنگل ، یا درخت و شاخ برگ آن که اگر درخت را طراحی آموزشی در نظر بگیریم شاخ و برگ آن طرح درس خواهد بود.

 

اطلاعات بیشتر ...

پاسخ دهید