کتاب صوتی چیست ؟ مزایا و معایب کتاب گویا در مقایسه با کتاب کاغذی

کتاب صوتی

کتاب صوتی چیست ؟

کتاب صوتی در واقع ویس یا صدایی است که گوینده هنگام خواندن کتاب ضبط کرده است ، البته هر کسی می‌تواند کتاب صوتی تولید کند اما ، ارائه یک کتاب صوتی با کیفیت نیازمند تجهیزات پیشرفته و نیمه‌پیشرفته است ، هرچند که می‌توان با لپ تاپ و گوشی موبایل هم صدا ضبط کرد و کتاب صوتی ساخت . همانطور که گفتیم کتاب صوتی در واقع یک فایل mp3 یا هر نوع فرمت فایل صوتی دیگر است که یک نفر آن را ضبط کرده است و شما هم می‌توانید گوینده باشید ، اگر می‌خواهید از صدای خود کسب در آمد کنید می‌توانید کتاب صوتی تولید کنید . برای این کار می‌توانید از طریق سیستم همکاری در فروش فایل ما اقدام به تولید محتوای صوتی با کیفیت کنید و آن را به فروش برسانید.

چگونه می‌توان از کتاب صوتی کسب در آمد کرد ؟

برای کسب در آمد از طریق فروش کتاب صوتی می‌توانید آموزش‌های زیر را مشاهده کنید :

چگونه از همکاری در فروش فایل در آمد داشته باشیم ؟

فروش کتاب صوتی در گوگل و اینترنت

مزایا و معایب کتاب های صوتی و گویا

کتاب صوتی که با نام کتاب گویا نیز شناخته می شود، همان متن کتاب است که توسط یک یا چند نفر خوانده شده است و به صورت ضبط شده برای استفاده ی دیگران تهیه می شود.

کتاب های گویا برای اولین بار در سال ۱۹۳۲ در آمریکا به طور جدی مطرح شدند و اولین کتاب گویا به طور رسمی به عنوان «پروژه ی کتاب برای افراد نابینا» تهیه شد. در ایران نیز ایده ی اولیه کتاب گویا توسط دکتر علی اصغر آموزگار که خودش نابینا بود مطرح شد.

دانلود کتاب صوتی

امروزه کتاب های گویا پدیده ای شناخته شده در سرتاسر جهان هستند و اینگونه کتاب ها در زمینه های مختلف تهیه می شوند، گسترش تکنولوژی در گذشته با ظهور نوار های کاست و بعد از مدتی پخش کننده های صوتی باعث شده است تا استفاده از کتاب های صوتی برای مردم رایج تر شود و ناشران سعی می کنند کتاب های زیادی به این شکل تهیه کنند.
کتاب های صوتی می تواند نسبت به کتاب های کاغذی و فیزیکی مزایا و معایب متعددی داشته باشد، در این مقاله به بررسی برخی از این ها می پردازیم.

کتاب های صوتی از نظر اقتصادی

کتاب های صوتی از نظر اقتصادی و آسیب زدن به محیط زیست نسبت به کتاب های کاغذی برتری دارند، زیرا برای تولید کتاب های صوتی نیاز به کاغذ و دیگر مواد مورد نیاز برای چاپ کتاب نیست و تنها به یک عدد راوی و استودیو نیازمند است.
در گذشته برنامه های رادیویی سعی می کردند با پادکست ها و کتاب های گویا رقابت کنند، اما این کار خیلی بین مخاطبان پرطرفدار نبود زیرا کتاب های گویا و پادکست ها نسبت به برنامه های رادیویی چندین برتری دارند؛ مهم ترین برتری شان این است که بر خلاف برنامه های رادیویی که مخاطبان در انتخاب آن نقشی ندارند، مخاطبین کتاب های صوتی بیشترین انتخاب و قدرت شخصی را در محتوای مورد نظرشان دارند، همچنین امکان جلو و عقب بردن و چندین بار گوش دادن به کتاب های صوتی وجود دارد که این امکان برای برنامه های رادیو ای در دسترس نیست.

انتشار کتاب های الکترونیکی

از برتری های کتاب های صوتی نسبت به کتاب های کاغذی و فایل pdf می توان به هزینه ی کمتر تهیه آن ها اشاره کرد، به علت از بین رفتن هزینه ی چاپ کاغذ و ظهور اپلیکیشن های کتاب خوان نیز باعث شده است تا بتوان کتاب های صوتی را با هزینه های پایین تر تهیه کرد و معمولا ناشران بسیاری از کتاب های الکترونیکی را به صورت رایگان منتشر می کنند و به دلیل هزینه های چاپ امکان انتشار رایگان کتاب های کاغذی موجود نیست.

دانلود رایگان کتاب PDF

کتاب الکترونیکی
کتاب الکترونیکی

همانطور که گفته شد استفاده از کتاب های گویا می تواند به محیط زیست نیز کمک کند و با گسترش کتاب های گویا و محتوا های الکترونیکی هر روز از قطع شدن درختان بیشتری جلوگیری می شود و شما می توانید با حمایت از کتاب های صوتی سهمی در محافظت از طبیعت داشته باشید.

کتاب های صوتی نه فضای فیزیکی ای را اشغال می کنند و نه وزنی دارند بلکه شما می توانید هزاران کتاب صوتی را در گوشی هوشمند یا تبلت خود به همراه داشته باشید و اپلیکیشن های کتاب خوان به شما کمک می کنند تا به آسانی بتوانید در کتاب ها نشانه گذاری کنید و یا به جست و جوی مطالب بپردازید و همین موارد باعث می شود تا کتاب های گویا همیشه در هر جا و هر زمانی که اراده کنید همراه شما باشند.

ارائه نسخه جدید برای کتاب گویا و کاغذی

کتاب ها پس از مدتی دستخوش تغییر می شوند و نسخه ی جدید تری از آنها ممکن است منتشر شود و این خود یک مزیت دیگر برای کتاب های صوتی به حساب می آیند، زیرا شما به آسانی می توانید نسخه ی جدید تر را به صورت مجازی دریافت کنید، اما تهیه یک نسخه ی جدید به صورت فیزیکی نیاز به صرف هزینه و خرید مجدد کتاب دارد.
کتاب های صوتی معایبی نیز دارند، مثل: کمبود امکان جست و جو و نبود امکانات نت برداری و محدود شدن به امکانات موجود در اپلیکیشن مورد نظر و همچنین نسب به کتاب های فیزیکی انتشار آن ها مشکل تر است و صد ها مگابایت باید جابجا شود.

دانلود کتاب صوتی موفقیت

اما با احتساب تمام موارد ذکر شده کتاب های کاغذی نیز مزایای خود را دارند، به عنوان مثال خیره شدن به یک صفحه ی نمایش برای طولانی مدت می تواند مشکلات و معضلات زیادی را مثل: آسیب دیدن چشم ها، خستگی ذهن یا سردرد ایجاد کند که مطالعه از روی کاغذ چنین عوارضی ندارد.

تحقیقات مختلفی نیز نشان می دهد که مطالعه ی کتاب های کاغذی بازدهی بیشتری را در یادگیری به همراه دارد، زیرا در هنگام مطالعه ی کتاب های کاغذی تمام حواس و تمرکز شما جمع کتاب فیزیکی است در صورتی که هنگام گوش دادن به کتاب های صوتی تنها حس شنوایی شما درگیر یادگیری است و تمرکز حواس شما پایین تر می آید.

مزیت های کتاب صوتی نسبت به کاغذی

در نهایت یکی از مهم ترین مزیت های کتاب های کاغذی، فیزیکی بودن آن است، بسیاری از افراد حاضر بودن کتاب و حس و حال کتاب کاغذی را به تمام مزیت های کتاب های گویا ترجیه می دهند. خیلی از افراد دوست دارند که کتاب را در دست بگیرند و آن را حس کنند، گذر زمان را روی کتاب هایشان حس کنند و آن را به یادگار داشته باشند و برای خودشان یک کتاب خانه ی شخصی درست کنند.

قطع درختان برای تولید کاغذ
قطع درختان برای تولید کاغذ

با استفاده از کتاب‌های صوتی ما از طبیعت محافظ می‌کنیم و از کندن و قطع درختان برای تولید کاغذ جلوگیری می‌شود ، بیایید امسال همگی از طبیعت محافظت کنیم و نگذاریم طبیعت بکر زمین از بین برود .

کتاب های فیزیکی مزیت های دیگری نیز دارند مثل: امکان نت برداری در داخل کتاب، یا حتی امضا و یادگاری نوشتن داخل کتاب، می توان در کتاب کاغذی به سرعت جست و جو کرد و تورق کرد، کتاب کاغذی نیاز به برق و باتری ندارد، کتاب کاغذی حجم دارد و می توان آن را حس کرد، قرض دادن آن به دیگری به نسبت کتاب های الکترونیکی آسان تر است و حق انتشار مولف نیز به دلیل امکان کنترل انتشار فیزیکی راحت تر است.

از معایب کتاب های کاغذی می توان مواردی مختلفی را نیز نام برد، مثل: وزن داشتن و سنگین بودن برخی کتاب ها، محدودیتِ سایز و فونت صفحه، آسان نبودن چاپ کتاب برای همه، هزینه ی چاپ و تکثیر، احتمال منع انتشار و اینکه نمی توان در حین انجام کار های دیگر مثل رانندگی کردن به مطالعه ی آن پرداخت.

1 نظر

  1. محتوا های دیجیتال مثل کتاب های صوتی خیلی بهترن و مهم ترین مزیتشون هم آسیب کمتر به طبیعته ، لطفا به فکر درختان و طبیعت هم باشید.

پاسخ دهید