کسب درآمد از فروش کتاب صوتی و گویندگی در اینترنت و گوگل

فروش اینترنتی کتاب صوتی

کسب در آمد از فروش کتاب صوتی

خب بزارید اول یه تعریف دقیق از کتاب صوتی داشته باشیم و بگیم که اصلا کتاب صوتی چی هست و چه کاربردی دارد و بعد برویم سراغ فروش کتاب صوتی و کسب درآمد اینترنتی ، کتاب گویا یا کتاب صوتی در واقع متن کتابی است که توسط یک یا چند گوینده خوانده می‌شود و به صورت ضبط شده در می‌آید این فایل صوتی ضبط شده که می‌تواند به فرمت‌های صوتی مختلف باشد را کتاب صوتی و به عبارت دیگر کتاب گویا می‌گویند ، این کتاب صوتی را می‌توان به صورت نمایشنامه اجرا کرد و یا با موسیقی و جلوه‌های صوتی همراه شود که جذابیت آن برای مخاطبین افزایش پیدا کند. گاهی اوقات نویسنده کتاب متنی و چاپی خودش را با صدای خودش می‌خواند و کتاب صوتی را نیز خود تولید می‌کند و گاهی اوقات نیز گویندگان حرفه‌ای‌تر این کار را انجام می‌دهند.

اگر می‌خواهید اطلاعات جامعی راجب کتاب صوتی بدست بیاورید مقاله زیر را بخوانید :

کتاب صوتی چیست ؟

فروش کتاب صوتی

با رشد سریع تکنولوژی، مشغله روزمره، غرق شدن در کار و زندگی ، ترافیک و خستگی‌های زندگی شهری و سرگرمی‌های مختلف برای گذراندن اوقات فراغت، و مشکلات و درگیری‌های مختلف ، شبکه های اجتماعی و … همه این موارد را می‌توان دلیل بر نخواندن کتاب دانست که باعث شده امروز کمتر کسی سراغ مطالعه چند ورق از یک کتاب خوب و کاربردی برود و مطالعه کتاب در برنامه روزانه‌ی کسی کمتر دیده می‌شود و همین موضوع سبب شده کتاب به گوشه قفسه کتابفروشی و کتاب‌خانه ها برود و خاک بخورد. اگر چه این موضوع بسیار ناراحت کننده است، کتابی که سال‌های دراز از زمان‌های گذشته با خود داستان ‌ها و علوم مختلف را آورده است و می‌تواند باعث پیشرفت و تعالی فکر و روح شود امروز به چنین وضعیتی دچار شده است ، با تمام این تفاسیر سبک جدید از کتاب و کتاب‌خوانی به وجود آمده است که چندان هم بد نیست و باعث رواج شکل جدیدی از کتاب ها به نام کتاب صوتی شده است ، که راحت‌تر و حتی بهتر از کتاب‌های چاپی و کاغذی است ، اما هدف ما از نوشتن این مقاله نحوه کسب درآمد از این نوع کتاب است ، یعنی ما در این آموزش به شما خواهیم گفت که چگونه یک کتاب صوتی بسازید و آن را در اینترنت و گوگل به فروش برسانید.

فروش کتاب صوتی
فروش کتاب صوتی

خب حالا چگونه از فروش کتاب صوتی می‌توان کسب درآمد کرد ؟ این سوالی است که امروز به آن جواب می‌دهیم ، یکی از مواردی که شما می‌توانید در کتافایل به فروش برسانید ، کتاب صوتی است ، کتاب صوتی در اصل یک فایل صوتی است و تمام محصولات قابل دانلود را می‌توان در کتافایل به فروش رساند ، اگر صدای خوبی دارید همین امروز می‌توانید فایل صوتی خود را به فروش برسانید و محصول خود را تولید کنید ، ۸۰ درصد سهم فروش فایل‌ها برای شماست.

شما می‌توانید کتاب‌های صوتی فرار گرفته در سایت ما را در لینک زیر مشاهده کنید :

دانلود کتاب صوتی

چه نوع کتاب‌هایی برای تولید کتاب صوتی و فروش مناسب نیستند ؟

با وجود راحتی ، جذابیت و علاقه‌مندان بسیاری که کتاب‌های گویا دارند  ، اما بعضی کتاب‌ها انتخاب مناسبی برای گوش دادن نیستند و تولید کتاب صوتی آنها توصیه نمی‌شود ، از کتاب‌هایی که ما صوتی سازی آنها را توصیه نمی‌کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کتاب‌های مرجع که به صورت تعریفی یا کلی گویی هستند
 • هر گونه کتاب‌های تصویر محور که برای فهم نیاز به اشاره یا دیدن تصویر دارند
 • کتاب آشپزی
 • کتاب‌های راهنمای سفر
 • کتاب با محوریت گردآوری نقل قول
 • کتاب طراحی داخلی و محوطه‌آرایی

این نوع کتاب‌هایی که گفته شد برای تبدیل به کتاب صوتی مناسب نیستند و فروش چندانی هم نخواهند داشت پس قید آنها را بزنید و سعی کنید از کتاب‌هایی خارج از این موارد استفاده کنید که گزینه بهتری برای تولید و فروش کتاب صوتی هستند ، مانند مثال‌های زیر :

نکاتی که هنگام ضبط کتاب صوتی باید به آن توجه داشته باشید
نکاتی که هنگام ضبط کتاب صوتی باید به آن توجه داشته باشید
 • کتاب موفقیت ، انگیزشی و خودیاری : دانلود کتاب صوتی انگیزشی
 • کتاب‌های بیوگرافی و تاریخی : این نوع کتاب‌ها بسیار مناسب تولید هستند زیرا کاربران از شنیدن داستان‌های تاریخی بسیار لذت می‌برند.
 • تولید کتاب صوتی با ژانر وحشت و معمایی : این نوع کتاب نیز به دلیل داستانی بودن و اینکه کاربر سعی می‌کند داستان را دنبال کند مناسب هستند.
 • کتاب‌های ژانر فانتزی و علمی-تخیلی
 • کتاب‌های سلامت و تناسب اندام
 • کتاب‌های عاشقانه : شنیدن داستان‌های عاشقانه و از گذشته مورد توجه بوده است و کتاب چاپی زیادی با این موضوع فروش‌های میلیونی داشته‌اند ، از همین رو این نوع کتاب نیز برای ساخت و فروش کتاب صوتی توصیه می‌شود.
 • کتاب‌های حوزه کسب و کار : افرادی که به دنبال راه موفقیت در زندگی و کسب و کار خود هستند اغلب در رفت و آمد هستند و همچنین وقت زیادی هم ندارند و می‌توانند هدف مناسبی باشند و اغلب نیز اینگونه افراد به دنبال کتاب صوتی هستند تا کتاب کاغذی و چاپی
 • فرمت‌های کتاب صوتی

فرمت‌های رایج کتاب صوتی چه مواردی هستند ؟

همانند کتاب‌های الکترونیکی که اغلب در فرمت‌های epub، MOBI، PDF و … ساخته یا تولید می‌شوند، کتاب‌های صوتی هم در فرمت‌های مختلفی تولید می‌گردد مثل WAV، M4B ،MP3، AIFF. البته ما در اینجا درباره تفاوت یا مزایا و معایب این موارد بحث نمی‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم راجب این موارد نیز خودتان تحقیق کنید ، البته ما هم در آینده راجب این مورد بحث خواهیم کرد و لینک پست این مورد رو هم همینجا خواهیم گجاشت !

امکانات و هزینه تولید کتاب صوتی

قطعا برای تولید هر محتوای با کیفیتی باید تجهیزات مناسبی تهیه کرد تا محتوای تولید شده کیفیت مناسبی داشته باشد و خوشبختانه برای ساخت و فروش کتاب صوتی تجهیزات هزینه آنچنان زیادی ندارند ، تجهیزاتی برای این کار نیاز است ، عبارتند از:

میکروفون خوب

مهم ترین عامل در ضبط صدای خوب تهیه میکروفون خوب است ، میکروفونی که بتوانید صدا را با حداکثر میزان صدا و بهترین کیفیت ضبط کند ، نویز نداشته باشد میکروفونی مناسبی برای تولید کتاب صوتی است .

تولید کتاب صوتی با کیفیت
تولید کتاب صوتی با کیفیت

انواع میکروفون مناسب برای ساخت کتاب صوتی قابل فروش

میکروفون‌ داینامیک :

این نوع میکروفون بیشتر برای کار هایی مانند آواز خواندن کاربرد دارند .

میکروفون‌ کندانسور:

میکروفون کندانسور بیشتر برای کارهایی مانند ضبط صداهای آرام استفاده می‌شوند .

با این تفاسیر و توضیحات اگر می‌خواهید میکروفون عکس‌العمل حساس‌تری به صدا دهد، از میکروفون کندانسور استفاده کنید . هزینه میکروفون کندانسور از حدود ۲ میلیون تومان شروع می‌شود به بالا که با همین میکروفون هم می‌توانید کارتان شروع کنید.

پاپ اسکرین

اگر بتوانید پاپ اسکرین تهیه کنید نیز صدای با کیفیت‌تری خواهید داشت پاپ فیلتر یا پاپ اسکرین نام وسیله‌ای است که برای کم کردن نویز صداست و در مقابل میکروفون نصب می‌شود.

قیمت پاپ فیلتر بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان می‌باشد.

استودیو

اگر قصد راه اندازی یک کسب و کار بزرگ را دارید و می‌خواهید کارهای با کیفیت بسیار بالا بسازید و از همین ابتدا قوی شروع کنید بهتر است یک استدیوی اختصاصی برای خود داشته باشید ، حتی اگر می‌خواهید گویندگی کتاب صوتی را در منزل انجام دهید، باید محلی آرام و ثابت انتخاب کنید که بتوانید کار خوبی رکورد کنید.

اگر حال و حوصله این دردسر‌ها را ندارید می‌توانید به جای همه این‌ کارها یک استودیو ضبط صدا اجاره کنید. مزیت اینکار این است که در شرایط حرفه‌ای‌تری می‌توانید کار کنید و قطعا نتیجه بهتری هم خواهید گرفت. البته توجه داشته باشید که معمولا اغلب استودیوها برای ضبط موسیقی هستند و تجهیزات این کار را دارند ، و قبل از اجاره دقت کنید که برای کار تولید کتاب صوتی مناسب باشد.

هزینه اجاره استودیوها معمولا به صورت ساعتی است و هزینه آن متناسب با شرایط روز تعیین می‌شود و نمی‌توانیم مقدار دقیقی برای آن بگوییم و بستگی به پارامتر های بسیاری دارد که بحث درباره آن در اینجا نمی‌گنجد.

نرم افزار های اصلاح صدا

نرم افزار GarageBand یا Audacity برای تبدیل کتاب به کتاب صوتی مناسب است و از این نرم‌افزارها می توان برای اصلاح صدا استفاده کرد که نصب آن بر روی کامپیوتر به سادگی قابل انجام است.

هنگام خواندن کتاب صوتی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

داشتن صدای خوب : اولین و مهم‌ترین موضوع برای خواندن کتاب صوتی داشتن یک صدای خوب است ، صدای خوب بیشتر یک استعداد و نعمتی الهی است ، البته با تمرین و رعایت اصول کتاب خوانی می‌توان مهارت‌هایی در این موضوع کسب کرد اما در کل و اساس کار شما باید صدای خوبی هم داشته باشید ، دقیقا مثل والیبالیست‌ها که باید قد بلندی داشته باشند یعنی هر چقدر هم که شما حرفه‌ای باشید اگر قد بلند نداشته باشید به درد والیبال نخواهید خورد (البته غیر پست لیبرو!). اما فارغ از جنس صدا همه موارد دیگر ، گفتن بین ۸ تا ۹ هزار کلمه در ساعت هم کار بسیار سختی است ، و حوصله و صبر زیادی هم می‌خواهد. و البته جدا از سختی کار قطعا فشار زیادی هم به تارهای صوتی وارد خواهد شد. باید مانند هر مهارت دیگری ،این مهارت را نیز با تمرین‌های مخصوص پرورش داد. قبل از شروع به ضبط صدا برای کتابهای صوتی، بهتر است کارهای زیر را انجام دهید تا آمادگی بیشتری داشته باشید .

 • خوردن چیپس سیب‌زمینی باعث می‌شود که رطوبت لب شما برای مدت طولانی‌تری باقی بماند و صدای‌تان هنگام ضبط نگیرد و کیفیت لازم را داشته باشد.
 • از پمادهای لب استفاده کنید تا از خشکی لب جلوگیری شود.
 • لیوان آب ولرمی در کنار دستتان بگذارید تا هر موقع احساس خشکی گلو کردید بتوانید از آن جلوگیری کنید.
 • بعد از ضبط و اتمام پروژه اصلاح فایل صوتی را به دست یک ویرایشگر حرفه‌ای صدا بسپارید.
 • برای کتاب صوتی که آن را تولید کرده‌اید صفحه‌ی جلد طراحی کنید ، می‌توانید این کار را به دست یک گرافیست بسپارید ، این کار بسیار مهم است زیرا در نگاه اول کاربران این مورد را می‌بینند و بعد سراغ توضیحات و یا بخشی از کتاب صوتی می‌روند.
 • صدای آدم‌ها در ساعات مختلف متفاوت است و بهتر است هر روز در ساعت مشخصی کار ضبط را انجام دهید تا صدا و لحن یکسانی داشته باشید.
 • فرایند تولید کتاب صوتی ممکن است چند روز و یا چند هفته طول بکشد و این بستگی به کتابی دارد که شما انتخاب کرده‌اید . بهترین کار این است که با توجه به سرعت کتاب‌خوانی خودتان ، کتاب را بخش بخش کنید و هر بخش را در یک نشست بخوانید. اما اگر به هر دلیلی نتوانستید یک بخش را به پایان برسانید ، حتما حواستان باشد قبل از شروع بخش دوم، بخش قبلی را به دقت گوش کنید و جنس و حس و حال صدایتان را در بخش اول دوباره تکرار کنید. و لحن گفتن و خس و حالتان در بخش دوم هم با بخش های دیگر سازگاری داشته باشد در غیر این صورت شنونده به خوبی متوجه دو تکه شدن متن می‌شود و حس خوبی را به مخاطب منتقل نخواهید کرد.

 

به کتاب‌های صوتی مختلف گوش دهید

ساخت کتاب صوتی و فروش آن مانند هر کار دیگری نیاز دارد که بدانیم دیگران چگونه این کار را انجام می‌دهند ، بررسی دقبا در هر زمینه‌ای و رقابت با آنها از اصل‌های هر کاری در هر زمینه‌ای است ، هیچ‌گاه خود را در ابتدای کار با بزرگان آن کار مقایسه نکنید ، برای شروع شما باید روی نقاط قوت و نقاط ضعف رقبا تمرکز داشته باشید ، برای اینکار بهتر است مدام به کتاب‌های صوتی و پادکست گوش کنیم برای مثال توجه داشته باشید که برای فضای هر کتابی از چه نوع صدایی انتخاب شده است یا موقع بیان جملات، گوینده از چه لحنی استفاده می‌کند و موارد دیگر که خودتان باید هنگام گوش کردن کتاب صوتی به آنها دقت کنید.

پاسخ دهید