معرفی ۵ کتاب از بهترین کتاب‌های رمان روانشناسی

معرفی 5 کتاب از بهترین کتاب‌های رمان روانشناسی
به این مطلب امتیاز دهید

معرفی بهترین رمان‌های روانشناسی

این کتاب ها از بهترین داستان های روانشناسی هستند، یه لیست خوب و عالی، حتما پیشنهاد میکنم بخونید و از دستشون ندید❤
اگر شما هم کتابی با این موضوع مطالعه کردید که تاثیرگذار بوده ، حتما در کامنت برامون بنویسید تا ما هم آشنا بشیم??

ما در کتافایل همیشه در تلاش هستیم که به نیاز‌های شما پاسخ بدهیم و بیشتر روی مواردی که پر‌طرفدار هستند مانور می‌دهیم تا مخاطبین‌مان را راهنمایی کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشند ، همچنین از هر کتاب نیز یک سری اطلاعات عمومی و تخصصی و گاهی هم تجربه خودمان از کتاب را قرار می‌دهیم ، برای راهنمایی دوست‌داران رمان روانشناسی شما هم نظرات و تجربیات خود در کامنت نشر دهید تا دیگران از آن استفاده کنند ، همچنین در کنار معرفی انواع کتاب می‌کوشیم مطالب مفید دیگری پیرامون کتاب و کتاب‌خوانی منتشر کنیم تا علاوه بر گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی بیشتر و بهتر به مخاطبین عزیز کمک کنیم و همیشه همراه آنان باشیم.

کتاب صوتی چیست ؟ مزایا و معایب کتاب گویا در مقایسه با کتاب کاغذی

ما همیشه در تکاپو هستیم که در معرفی کتاب رمان روانشناسی و دیگر کتاب ها یکسری نکات را بازگو کنیم و به تمام جنبه‌های مهم و ویژگی‌های کتاب اشاره کنیم. برای مثال در معرفی برخی از کتاب‌ها، امتیاز نقد و بررسی در نظر می‌گیریم و به همه بخش‌های کتاب از قلم نویسنده و ترجمه گرفته تا قیمت و ویراستاری نمره می‌دهیم.

گسترش کتابخوانی با معرفی کتاب
گسترش کتابخوانی با معرفی کتاب

و در برخی معرفی‌های دیگر، اینفوگرافیک کتاب را ارائه می‌کنیم. در برخی از معرفی‌ها شخصیت‌های اصلی کتاب را به شکل ویژه بررسی می‌کنیم و در برخی دیگر ترجمه‌های مختلف کتاب را مقایسه می‌کنیم.

دانلود کتاب پی دی اف

دانلود کتاب صوتی

 

معرفی کتاب دروغگویی روی مبل

کتاب دروغگویی روی مبل
کتاب دروغگویی روی مبل

کتاب دروغگویی روی مبل اثر اروین د. یالوم، یک مجموعه شامل ۲۹ داستان است که درباره‌ی مبحث پیچیده رابطه روانکاو با بیمار می‌پردازد. نویسنده‌ی کتاب دروغگویی روی مبل به خوبی در داستان‌های خود مشکلات روانی و ذهنی انسان امروزی را به تصویر می‌کشد و به عنوان یک روان‌درمانگر حرفه‌ای برای هر یک از این مسائل راهکارها و پاسخ‌هایی را ارائه می‌دهد.

کتاب با داستان روان‌ درمانی به نام دکتر تراتر شروع می‌شود که با یکی از بیماران خانم خود که ۴۰ سال از اون جوان‌تر است، روابطی خارج از محدود معمول پزشک و بیمار پیدا می‌کند. کمیته اخلاق متوجه مسئله می‌شود و پزشکی به نام ارنست لش را مسئول پیگیری قضیه می‌کند. اما چندی بعد، خود این پزشک با توطئه همسر یکی از بیماران خود روبرو می‌شود، زنی که می‌خواهد با اغوا کردن این پزشک، او را به دردسر بیندازد. اما ارنست پزشکی بسیار مقید به کار حرفه‌ای است. پزشکی سومی که داستان او در این کتاب روایت می‌شود، پزشکی است از تیپ پزشکان پول‌ پرست!

کتاب دروغ‌گویی روی مبل داستانی جذاب و شنیدنی از سه روان‌درمانگر و روابط آن‌ها با بیمارانشان است. خواننده در لحظه‌لحظه‌ی شنیدن این کتاب می‌تواند شخصیت خود را از پس یکی از افراد داستان پیدا کند و با او همزادپنداری کند. نکته‌ی جالب درباره‌ی این کتاب این است که اگرچه موضوع آن به روابط بیمار و روان‌درمانگر می‌پردازد اما در نهایت شما قادر خواهید بود که راه‌حلی برای درمان ضعف‌های خود بیابید و نحوه‌ی رفتار درست نسبت به مشکلات خود را بیاموزید.این کتاب مانند سایر رمان‌های این نویسنده دارای درون مایه روانشناسی، فلسفی است که شاید تا حدی نشات گرفته از تجریبات شخصی این نویسنده و روانشناس توانا باشد.

اروین د. یالوم به لاتین Irvin David Yalom نویسنده و روان‌ پزشک آمریکایی می‌باشد که به عنوان استاد در دانشگاه استنفورد تدریس می‌کند یالوم هم آثار دانشگاهی متعددی تالیف کرده و هم صاحب رمان‌های پر فروش ، محبوب و البته موفقی است و الگوی روانشناسی هستی‌گرا یا اگزیستانسیال را پایه‌گذاری کرده است.

سیر عشق اثر آلن دوباتن

سیر عشق اثر آلن دوباتن
سیر عشق اثر آلن دوباتن

این کتاب خوب رمان روانشناسی که با نام سیر عشق شناخته شده است ، کندوکاوی‌ست در روابط عاشقانه میان یک زوج به نام‌های ربیع و کِرستن. آلن دوباتن در کتاب اثر عاشقانه آنچه برای شما روشن می‌سازد مسیری است که عشق از لحظه‌ تولد تا رشد و تکمیل می‌پیماید ، اولین رمان فیلسوف و نویسنده انگلیسی معاصر، آلن دوباتن «جستارهایی در باب عشق» در سال ۱۹۹۳ منتشر گردید، زمانی که او فقط ۲۳ ساله بود. از آن‌ زمان تا به امروز، آثار ادبی دوباتن معمولا ماهیت مقاله‌ای داشته‌اند ،برای مثال :

اثر موفقی چون «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند» اشاره کرد. اکنون که دوباتن دو برابرِ زمان نوشتن اولین رمانش سن دارد، پس از مدت‌ها، مجدداً به رمان روی آورده تا راهی را ادامه دهد که با اولین رمانش شروع کرده بود. به نظر او، بر خلاف تصور جامعه، تنها «آغاز عشق» نیست که اهمیت دارد، بلکه چگونگی ادامهٔ آن است که مهم است. او در سیر عشق، پرده‌ها را کنار می‌زند و با نگاهی صادقانه و غیر احساسی به نهاد ازدواج در دوران مدرن نظر می‌کند.

آیا فقط احساسات و عشق برای داشتن یک رابطه کافی‌ست؟ آیا ادامه دادن یک رابطه در طولانی مدت به راحتی و جذابیت شروع رابطه است؟ چه مشکلات و موانع جدیدی در طول رابطه سر راه ما سبز می‌شوند؟ آلن دوباتن (Alain de Botton) در کتاب مشهور سیر عشق (The course of love) روایت‌گر داستان یک ازدواج است، اما قطعا زیر ساخت‌های این اثر چیزی فراتر از یک رمان داستانی یا شرح رابطه‌ای بین دو نفر خواهد بود. دوباتن قصد دارد در این کتاب تمام اتفاقاتی که در طول رابطه زناشویی برای زوج‌ها رخ می‌دهد را بررسی کند.

ربیع و کرستن دو شخصیت اصلی رمان هستند که در طول داستان، اولین جرقه‌های عشق را لمس می‌کنند. اما بعد از آن درمی‌یابند که باید سختی‌ها، ناملایمات و لحظات خوب و بد زندگی را در کنار یکدیگر تجربه کنند. هر دو بعد از ازدواج با واقعیت زندگی رو به‌ رو می‌شوند. قهر و آشتی را در زندگی مشترک خود تجربه می‌کنند؛ سر مسائل جزئی با یکدیگر بحث می‌کنند و همیشه به دنبال یک مقصر در دعواهایشان می‌گردند.

اما بعد از مدتی درک می‌کنند که چه چیزهایی را از هم یاد بگیرند و چه چیز‌هایی را باید با کمک یکدیگر حل کنند. صاحب فرزند می‌شوند و نقش پدر و مادری را برعهده می‌گیرند. مشکلات زناشویی مرحله بعدی در رابطه آن‌هاست؛ یکدیگر را به خیانت متهم می‌کنند و مجبور می‌شوند رازهای خود را برای دیگری افشا کنند اما در نهایت ورای احساسات و عشق، تمرین می‌کنند که چگونه رابطه خود را برای طولانی مدت حفظ کنند و به آینده‌ای مشترک فکر کنند.

آلن دوباتن در نگارش آثارش یک سبک مشخص دارد؛ قصه‌ای را روایت می‌کند و بعد به تحلیل و بررسی آن‌ از منظر فلسفی، روانشناختی و… می‌پردازد. در رمان «سیر عشق» هم او به دنبال آن نیست که رابطه‌ی عاشقانه میان دو نفر را شرح دهد بلکه در نظر دارد که تمام فراز و نشیب‌ها، لحظات سخت و موقعیت‌های پیچیده بین آن دو را کندوکاو کند.

از مشهور‌ترین آثار آلن دوباتن، «تسلی بخشی‌های فلسفه»، «هنر سیر و سفر» و «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند»، نام دارند؛ اما بدون تردید یکی از بهترین کتاب‌های او، «سیر عشق» است.

کتاب ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد اثر پائولو کوئیلو

کتاب ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد اثر پائولو کوئیلو
کتاب ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد اثر پائولو کوئیلو

کتاب صوتی ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد اثر نویسنده مشهور برزیلی پائولو کوئیلو، روایتگر زندگی دختری است که ظاهرا مشکلی در زندگی خویش ندارد، او دچار کسالت و رخوت شده و تصمیم می‌گیرد بمیرد.

کتاب ورونیکا تصمیم می گیرد بمیرد، رمانی نوشته ی پائولو کوئیلو است که اولین بار در سال ۱۹۹۸ وارد بازار نشر شد. به نظر می رسد که ورونیکای بیست و چهار ساله، هر چیزی که می تواند آرزو کند را در زندگی خود دارد: جوانی و زیبایی، روابط خوب، شغلی رضایت بخش و خانواده ای صمیمی. اما چیزی در زندگی او کم است و به نظر می رسد در درون ورونیکا، خلاءِ آنچنان عمیقی وجود دارد که هیچ چیز هیچ وقت نمی تواند آن را پُر کند. به همین خاطر، او در صبح یازدهم نوامبر سال ۱۹۷۷ تصمیم می گیرد که بمیرد. ورونیکا چندین قرص را با هم می خورد به امید این که دیگر از خواب بیدار نشود. او از خواب بیدار می شود اما نه در خانه بلکه در بیمارستانی روانی. کارکنان این بیمارستان به ورونیکا می گویند که اوردوز، باعث مرگ آنیِ او نشده اما صدمه ی شدیدی به قلبش وارد کرده است و او حالا فقط چند روز وقت برای زندگی کردن دارد.

ورونیکای ۲۴ ساله بنظر می رسد که همه چیز دارد – جوانی، زیبایی، دوست پسر، یک خانواده‌ی دوست داشتنی و شغلی خوب – اما انگار یک چیزی در زندگی او کم است. به خاطر همین یک روز سرد ماه نوامبر، یک مشت قرص خواب‌آور می‌خورد، به این امید که هرگز از خواب بیدار نشود. اما اوضاع طبق میلش پیش نمی رود و ورونیکا در یک بیمارستان روانی چشم باز میکند و به او میگویند که فقط چند روز دیگر زنده است.

این رمان که الهام گرفته از زندگی خود پائولو کوئلیو است، معنای دیوانگی را زیر سوال برده و به افرادی که با الگوهای به اصطلاح نرمال جامعه همخوانی ندارند توجه نشان می دهد. پیام این کتاب شاید « عقلانیت انبوهی از دیوانگی هاست» باشد. این کتاب دومین کتاب از سه گانه‌ی « و در روز هفتم» پائولو کوئلیو است. در هر سه‌ی این کتاب‌ها به یک هفته زندگی انسان هایی معمولی پرداخته می‌شود که هرکدام یکدفعه، خود را در برابر عشق، مرگ یا قدرت می‌یابند.

ورونیکا، دختر جوانی‌ که‌ به‌ دنبال‌ مرگ‌ رفته، زندگی‌ را می‌یابد. او نزدیک‌ یک‌ هفته‌ بین‌ زندگی‌ و مرگ‌ سرگردان‌ است، ولی‌ آگاهی‌اش‌ از مرگ‌ باعث‌ می‌شود شدیدتر زندگی‌ کند و کارهایی‌ را انجام‌ دهد که‌ پیش‌ از آن‌ هرگز نکرده‌ بود. ورونیکا به‌ آن‌ چه‌ ندارد می‌اندیشد و زندگی‌ خود را دوباره‌ ارزیابی‌ می‌کند.

به نظر می‌رسد که ورونیکا هرچه می‌خواهد دارد. شب‌ها برای تفریح بیرون می‌رود، با مردهای جذاب ملاقات می‌کند، اما شاد نیست. در زندگی‌اش چیزی کم است. برای همین است که صبح روز ۱۱ نوامبر سال ۱۹۹۷، تصمیم می‌گیرد بمیرد. با قرص دست به خودکشی می‌زند و خودکشی‌اش با شکست مواجه می‌شود و برای درمان به یک مرکز روان‌پزشکی منتقل می‌شود، دکتر به او می‌گوید که تا چند روز دیگر می‌میرد.

شنونده از همان آغاز درگیر داستان می‌شود، قصه با همین ریتم تند تا آخر شنونده را با خود همراه می‌کند تا از سرنوشت شخصیت محوری داستان، یعنی کسی که تصمیم گرفته خودش را بکشد، سر درآورد.

این داستان، ورونیکا را در این روزهای حساس تعقیب می‌کند، چرا که ورونیکا در کمال تعجب پی می‌برد که جذب بیمارستانی شده که در آن بستری است. در این شرایط چیزهایی را کشف می‌کند که بیشتر هرگز به خودش اجازه نداده بود: نفرت، ترس، کنجکاوی، عشق… و این تجربه‌‌ها او را به تدریج به درک این حقیقت وادار می‌کند که هر ثانیه از زندگی‌اش، گزینشی میان مرگ و زندگی است.

ورونیکای بیمار عاشق پسری شیزوفرنیک می‌شود و این عشق او را از پوچی خلاص می‌کند و میل به زندگی را کم‌کم در وجودش شعله‌ور می کند. تا اینکه دکترها اعلام می کنند ورونیکا بیشتر از یک ماه دیگر زنده نیست و باید به این عشق بی‌سرانجام خاتمه دهد.

ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد (Veronika Decides to Die) بیشتر درباره‌ی جنون است و نیاز به یافتن راهی متفاوت برای زندگی، برای کسانی که اغلب با پیش‌داوری‌های دیگران آزار می‌بینند، فقط به این دلیل که مثل دیگران فکر نمی‌کنند.

پائولو کوئیلو (Paulo Coelho)، نویسنده معاصر برزیلی است. رمان‌های او بین مردم عامه در کشورهای مختلف دنیا پرطرفدار است. او به خاطر فعالیت‌های انسان دوستانه‌اش در سال ۲۰۰۷، به‌ عنوان سفیر صلح سازمان ملل انتخاب‌ شد. کتاب‌های او تا به حال به ۷۳ زبان ترجمه ‌شده، ۱۳۵ میلیون نسخه از کتاب‌هایش در سراسر جهان به چاپ رسیده و به ۱۶۸ کشور راه‌ یافته‌اند. این آثار جایزه‌های ادبی بسیاری را برای نویسنده به هدیه آورده‌اند. رمان کیمیاگر معروف‌ترین کتاب پائولو کوئیلو، یکی از رمان‌های بسیار پرفروش دههٔ پایانی قرن بیستم جهان است.

کتاب خنده در تاریکی اثر ولادیمیر ناباکوف

آلوبینوس شخصیت اصلی داستان، مردی ثروتمند و محترم است که با همسرش الیزابت (ایسببل) و دختر هشت ساله‌اش زندگی می‌کند. او مارگو را در سینما می‌بیند و به او علاقمند می‌شود. مارگو دختر کم سن و سالی است که در خانواده‌ای فقیر زندگی کرده است. مارگو عاشق بازیگری است و در سینمایی کار می‌کند. آلوبینوس که عاشق مارگو شده است برای اینکه بتواند رضایت او را جلب کند به‌طور مرتب به سینما می‌رود. پس از مدتی، آلوبینوس علاوه‌بر زندگی مشترکش، با مارگو نیز وارد رابطه می‌شود. مارگو در خانه‌ای که آلوبینوس برایش اجاره کرده زندگی می‌کند، اما او خانه‌ای بزرگتر می‌خواهد. از این‌رو مارگو با نوشتن نامه‌ای، رابطه‌اش با آلوبینوس را برای الیزابت فاش می‌کند و منجر به نابودی رابطه‌ی زناشویی آلوبینوس و الیزابت می‌شود. پس از این ماجرا، مارگو در خانه‌ی آلوبینوس سکونت می‌کند. مدتی بعد در مهمانی آلوبینوس رکس دوست او، مارگو را می‌بیند. رکس و مارگو در گذشته با یکدیگر روابطی داشته‌اند.

کتاب خنده در تاریکی اثر ولادیمیر ناباکوف
کتاب خنده در تاریکی اثر ولادیمیر ناباکوف

«لولیتا» مهم‌ترین‌ اثر ولادیمیر ناباکوف است که در جریان سفرش در غرب آمریکا نوشته شد. «لولیتا» تحسین همگان را برانگیخت و دست‌مایه‌ی ساخت فیلم سینمایی نیز شد. پس از «لولیتا»، کتاب «پنین» را منتشر کرد. دیگر اثر مشهور این نویسنده‌ی بزرگ روسی-آمریکایی «آتش رنگ باخته» نام دارد. ناباکوف همواره از دو رمان «لولیتا» و «آتش رنگ باخته» به‌عنوان محبوب‌ترین آثارش نام می‌برد. ناباکوف تمام آثار روسی‌اش را به انگلیسی ترجمه کرده است. «ماری»، «دفاع لوژین»، «چشم»، «دعوت به اعدام» و «افتخار» از دیگر آثار مهم اوست.

در یک پایان اثر جولیان بارنز

کتاب درک یک پایان با عنوان اصلی The Sense of an Ending رمانی از جولین بارنز است که در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه بوکر شد. بارنز قبلا سه بار، در سال‌های ۱۹۸۴، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۵ به لیست نهایی نامزدهای جایزه بوکر راه پیدا کرده بود اما موفق به دریافت آن نشد. این رمان که بر اساس آن یک فیلم نیز ساخته شده است ساختاری تقریبا پیچیده دارد. خواننده در ابتدای کتاب با ماجراهای ساده و کوچکی روبه‌رو می‌شود که در نهایت به شکل حلقه‌ای تکرار شونده سرنوشت رمان را در دست می‌گیرند.

در یک پایان اثر جولیان بارنز
در یک پایان اثر جولیان بارنز

درک یک پایان تقلای تونی وبستر برای کشف حقیقت در لابه‌لای خاطراتی است که بدون ترتیب خاصی آن‌ها را به یاد می‌آورد. تلاش برای کشف حقیقتی که مدارک کافی برای رجوع به آن وجود ندارد و حافظه هم چندان قابل اتکا نیست.

جولین بارنز نویسنده اهل انگلیس است که در سال ۱۹۴۶ و از پدر و مادری که هردو آموزگار زبان فرانسه هستند در شهر لستر به دنیا آمد. از دانشگاه آکسفورد در رشته زبان‌های جدید لیسانس گرفت و مدتی در سِمت فرهنگ‌نویس و موسسه لغت‌نامه آکسفورد کار کرد. (تاثیر این کار را در کتاب‌هایش نیز می‌توان مشاهده کرد.) بارنز در ادامه مسیر خود به روزنامه‌نگاری پرداخت و سال‌ها سردبیر ادبی و نقدنویس نشریات گوناگون بود. از بارنز رمان‌های متعددی به فارسی نیز ترجمه شده است اما در این میان کتاب درک یک پایان شهرت چشم‌گیری دارد.

کسب درآمد از فروش کتاب صوتی و گویندگی در اینترنت و گوگل

پاسخ دهید