فایل پاورپوینت آلودگی هوا در روستاها و نقش آن در سلامت و راهکارهای کنترل آن

<span>فایل پاورپوینت آلودگی هوا در روستاها و نقش آن در سلامت و راهکارهای کنترل آن</span>

دسته بندی: محیط زیست

نوع فایل:پاورپوینت محیط زیست

قیمت: 22000 تومان

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

دریافت نسخه چاپی درب منزل
22000 تومان – خرید

پاورپوینت آلودگی هوا در روستاها و نقش آن در سلامت و راهکارهای کنترل آن

در این فایل پاورپوینت به بررسی آلودگی هوا در روستا های کشور و نقش آلودگی در سلامت بررسی شده است همچنین در این پاورپوینت به راهکاری کنترل آلودگی هوا در روستا ها نیز پرداخته شده است ، حال اینکه آلودگی چگونه بر مناطق روستایی تأثیر می گذارد را در ادامه توضیح خواهیم داد.

در این فایل پاورپوینت توضیح داده‌ایم که با بررسی منابع آلودگی هوای روستایی متوجه شدیم که میزان بیشتری از مرگ و میر ناشی از سرطان همراه بود . مناطق معدنی زغال سنگ روستایی میزان مرگ و میر کل ، سرطان و بیماریهای تنفسی بیشتری را داشتند و در مناطقی که تولیدات کشاورزی بیشتر بود به صورت کلی با میزان مرگ و میر پایین تری را داشتند ، همچنین برخی از عناوین موجود در فایل پاورپوینت را در لیست زیر آورده‌ایم :

برخی از موضوعات موجود در پاورپوینت بررسی آلودگی هوا در روستا‌ها

  • عوامل زیست محیطی/ اجتماعی/ فردی اثرگذار بر سلامت
  • وضعیت آلودگی هوا در فضای بسته منازل روستائی کشور
  • بررسی بيماری‌های عمده ريوی ناشی از آلودگی هوا
  • جدول توزیع فراوانی مصرف سوخت جامد در حوزه های دانشگاهی مجری برنامه‌های CBI
  • نمودار توزیع فراوانی مصرف سوخت جامد در حوزه های دانشگاهی مجری برنامه‌های CBI
  • توزیع ریسک فاکتورهای محیطی و توسعه اقتصادی نسبت به شاخص های مرتبط با سلامت
  • بيماري هاي عمده ناشي از آلودگي هوا كه سلامت مردم را به خطر مي اندازد
  • بيماري هائي كه به آلودگي هواي فضاي بسته نسبت مي دهند
  • آلودگی هوا در فضاهای بسته ناشی از مصرف سوخت جامد و شاخص های سلامت اثرپذیر از آن
  • و …
نمودار آلودگی هوا در روستاهای هر استان
نمودار آلودگی هوا در روستاهای هر استان

عواملی که باعث آلودگی هوا در مناطق روستایی می‌شود

فعالیتهای کشاورزی منبع اصلی آلودگی هوا در مناطق روستایی است. سوزاندن کلش در مزرعه پس از برداشت ، عملیات خرمن کوب ، گرد و غبار و استفاده در مقیاس بزرگ از دستگاه برداشت ماشین تراکتور ، کمباین و لوله های دیزلی به خوبی از عوامل مهم در آلودگی هوا هستند.

آلودگی هوا چگونه بر سلامت تأثیر می گذارد؟

اثرات آلودگی هوا بر سلامتی جدی است – یک سوم مرگ و میرهای ناشی از سکته مغزی ، سرطان ریه و بیماری های قلبی به دلیل آلودگی هوا است. … آلاینده های میکروسکوپی موجود در هوا می توانند از سیستم دفاعی بدن ما عبور کرده و به عمق سیستم تنفسی و گردش خون ما نفوذ کرده و به ریه ها ، قلب و مغز ما آسیب برساند.

توزیع ریسک فاکتورهای محیطی و توسعه اقتصادی نسبت به شاخص های مرتبط با سلامت جهانی

اگر دانشجوی رشته جغرافیا یا محیط زیست هستید ممکن موارد زیر نیز به کارتان بیاید ، این موارد مرتبط با عنوان آلودگی هوا در روستا ها هستند :

پروژه هوا و اقلیم شناسی

کاربرد کالای نساجی برای حفاظت از محیط زیست

پایان نامه آلاینده های موجود در هوا و نقش آن در ایجاد بیماری های جسمی و روحی و راهکارهای پیشگیری از آن

يكي از روزي ها و نعمات الهي كه ادامه حيات آدمي و اكثر موجودات زنده در گرو دستيابي به آن مي باشد  هوا است . هوا مانند آب و غذا و و   مقدم بر آنها رزقي است كه خداوند براي تداوم حيات ، بدون هيچ زحمت و تلاشي در اختيار تمام مخلوقات قرارداده  است زيرا نياز بدون وقفه اين نعمت خدايي ،  و وفور و استمرار و سهولت دسترسي به آن را مي طلبد.

همچنین اگر دنبال پایان نامه مرتبط با محیط زیست هستید از لینک زیر می‌توانید استفاده کنید :

دانلود پایان نامه رشته محیط زیست

آلودگی هوای آزاد در روستا حتی با دور بودن از شهر

آلودگی هوا را می‌توان بزرگترین دغدغه بشریت دانست ، شاید در کوتاه مدت نتوان آن را حس کرد ، اما قطعا در بلند مدت خود را نشان خواهد داد ، تا همین چند سال پیش برای فرار از آلودگی هوا از شهر های بزرگی چون تهران ، کرج و … که آلودگی هوا را چندین سال است که تجربه می کنند به روستا های اطراف پناه برده می شد اما امروز از هوای پاکیزه در روستا ها نیز خبری نیست و خود مشکل جدیدی شده است .

برخی موارد دیگر همچون وجود كوره هاي آهك ، گچ و آجرپزي در روستاها و اطراف آنها که اصولا خارج از شهر هستند كه به دو طريق ، اول بارها سازي ذرات جامد معلق در هوا و دوم با ايجاد دود حاصل از سوخت هاي  فسيلي باعث آلودگي هواي آزاد روستاها می‌گردند

از ديگر آلوده كننده هاي هوا در محيط روستا وجود تنورهاي پخت نان هستند كه اكثراً در آنها چوب و هيزم و ديگر بقاياي گياهي و گاهاً فضولات حيواني ، سوخته شده و دود حاصله به همراه ذرات مواد  جامد معلق باعث آلودگي هوا می‌شوند.

البته مشکلات فقط به تهران و کرج معطوف نمی شود و در بعضي از روستاهای در منطقه سيستان و بلوچستان شب‌ها جهت در امان ماندن از نيش پشه و بعضي ديگر از حشرات در حياط و در نزديكي جلو اتاق‌هاي مسكوني اقدام به سوزاندن فضولات حيواني كه از قبل به همين منظور تهيه شده اند مي نمايند كه اين دود شديد واقعاً هواي روستا را در شب آلوده می‌کند و از دلایل دیگر آسیب و آلوده شدن هوای روستا هاست.

يكي ديگر از آلوده كننده هايي كه در روستا به چشم مي خورد وجود اجاق‌هاي هيزمي است كه گاهاً تبديل به نفتي شده است و  هر دو نوع آنها آلوده ساز هواي محيط هستند.

به خاطر خاكی بودن معابر روستايي و حياط خانه ها با كمترين رفت و آمدها مقدار زیادی گردو غبار آلوده به هوا بلند شود چه رسد به اينكه باد هم وزيدن گيرد كه در آن صورت آلودگي هوا بیشتر خواهد شد و برای جلوگيری از اين مساله حداقل می توان معابر و حياط خانه ها را شن ريزی نمود .

منابع و علل آلوده كننده هواي محيط بسته در روستا ها

استفاده کردن از بخار هاي نفتي و در برخی موارد هيزمي علاوه بر اينكه باعث آلودگي هواي آزاد روستا مي شود مقداري از آلودگي و دود حاصله را قبل از اينكه از طريق لوله بخاري به خارج از خانه بهداشت شود از لابه لاي اتصالات و يا از طريق درب بخاري وارد هواي تنفسي اتاق كرده و باعث آلودگي آن مي شود كه اين موضوع هنگامي كه در بيرون از خانه باد در حال وزيدن می باشد به شدت زياد ميگردد چون باد نه تنها باعث جلوگيري از خروج دود شده بلكه كليه دود را به داخل بخاري و فضاي خانه برگشت می زند و اگر به اين مساله توجه نگردد امكان وجود مسموميت و حتي مرگ ممکن خواهد بود.

از جمله وسایلی مانند چراغ نفتی ، علاء الدين ها و ديگر گرم كننده هاي نفتي را ، سماورهاي نفتي که در خانه های روستایی وجود دارند كه مي توانند حالات مشابه ولي خفيف تر را به وجود آوردند ، که از جمله موارد بحث شده در فایل پاورپوینت آلودگی هوا در روستا است.

کرسی هر چند شاید برای برخی خاطر انگیز و لذت بخش باشد اما يكي ديگر از آلوده كننده هاي محيط بسته همین کرسی های ذغالی هستند كه بیشتر در مناطق سردسير استفاده می شود به علت سرماي هواي اتاق ، گاهي اوقات كودكان و حتي در پاره اي موارد بزرگسالان سرخود را زير لحاف مي برند و در آنجام بعلت تمام شدن سريع اكسيژن در هواي محبوس زير لحاف كرسي ، زغال‌های نيمه روشن بصورت ناقص سوختن را ادامه می دهند و این موضوع موجب توليد منواكسيد كربن ميشود كه همانطوری كه اشاره شد باعث خفگی می گردند و علاوه بر آلودگی هوا جان روستاییان را به خطر می اندازد.

 

0/5 ( 0 نظر )
اطلاعات بیشتر ...
تعداد صفحات36
پسوند فایلpptx
قابلیت ویرایشدارد

پاسخ دهید