کاربرد اتوکد در رشته‌های مختلف مهندسی،معماری،عمران،برق،تولید،طراحی داخلی و…

کاربرد اتوکد در رشته های مختلف مهندسی
به این مطلب امتیاز دهید

کاربرد اتوکد در رشته‌های مختلف مهندسی

اتوکد از بهترین نرم‌افزار‌ها در حوضه طراحی و  نقشه‌کشی است که اغلب طراحان و معماران از آن استفاده می‌کنند با اتوکد می‌توان هرگونه نقشه دو بعدی و سه بعدی که می‌خواهید را رسم نمائید ، البته برای این کار نیاز به دانش خواهید داشت که می‌توانید از آموزش‌هایی که سایت قرار گرفته و لینک آن در پایین هست استفاده کنید ، ما در این مقاله قصد داریم بیشتر راجب کاربرد اتوکد در رشته‌های مختلف مهندسی صحبت کنیم و اگر می‌خواهید بیشتر با اتوکد آشنا شوید و اطلاعات کامل‌تری راجب آن کسب کنید مقاله زیر را بخوانید :

اتوکد چیست ؟

برای مشاهده آموزش‌های پروژه محور اتوکد لینک زیر را ببنید :

آموزش اتوکد

معرفی انواع ورژن‌های اتوکد و کاربرد هر یک از آنها

اتوکد دارای ورژن‌های مختلفی است که برای کار‌ها و طراحی‌های مختلفی طراحی شده است در بعضي موارد این نسخه‌ها از اتوکد با توجه به کاربرد ويژه و خاص آن‌ها با توجه به آن رشته يا شاخه مورد نظر نامگذاری گشته است . نام آنها را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید . اگرچه که ممکن است رويه نامگذاری این نسخه‌ها روندی کاملا تخصصی در آن زمینه نباشد اما امروزه بسياري از طراحان و مهندسین با نرم‌افزار اتوکد در کلجهان نسخه‌های مختلف اين نرم افزار را با نام‌های مرتبط با کاربرد آن می‌شناسند و به کار می‌گیرند. اين نسخه‌های نامگذاری شده بر اساس کاربرد و حوزه‌ای که اتوکد در آن استفاده می‌شود هستند.

اين نسخه نامگذاري شده بر اساس کاربرد و حوزه استفاده نرم افزار اتوکد عبارتند از:

نام نسخهمورد استفاده در رشته :
AutoCAD Electricalورژن اتوکد مورد استفاده در رشته برق
AutoCAD Mechanical ورژن اتوکد مورد استفاده در رشته مکانيک
AutoCAD Civil 3Dورژن اتوکد مورد استفاده در عمران و راهسازی
AutoCAD Architectureورژن اتوکد مورد استفاده در رشته معماری
AutoCAD MEPورژن اتوکد مورد استفاده در تاسيسات و لوله کشی
AutoCAD Plant 3Dنسخه اتوکد مورد استفاده در طراحی صنعتي و کارخانجات
AutoCAD P&IDورژن اتوکد مورد استفاده در طراحی ابزار آلات و نقشه های تاسيساتی
AutoCAD Map 3Dاتوکد مورد استفاده در جغرافيا و شهرسازی

*این موارد نسخه‌های موجود از اتوکد در بازار است.

اگر برای طراحی‌های خود نیاز به کادر و تایتل دارید از لینک‌های زیر می‌توانید دانلود کنید :

دانلود فایل DWG کادر و تایتل نقشه کشی اتوکد

دانلود فایل ورد کادر و تایتل استاندارد AutoCAD

کاربرد نرم‌افزار اتوکد در معماری

AutoCAD Architecture نام نسخه‌ای از اتوکد است که شامل ویژگی‌ها و امکانات اختصاصی برای تولید وطراحی های مربوط معماری می باشد . این نسخه به متخصصان و طراحان معماری این امکان را می‌دهد تا طرح‌هایی برای ساختمان‌های مسکونی و تجاری را پیش از شروع به ساخت تهیه کنند و به مهندسین ساخت و یا مشتری خود ارائه دهند. این نسخه پیشرفته‌تر از نرم افزار اصلی است زیرا اشیا خاصی را برای حوزه معماری ارائه می‌دهد و دلیل اختصاصی بودن برای معمار ها هم همین موضوع است . البته این تمام مزایای نسخه AutoCAD Architecture اتوکد نیست و با آن می‌توان هر تغییری می‌تواند به طور خودکار در تمام عناصری که در آن ظاهر می‌شود به آپدیت گردد . این موضوع باعث کاهش هدر رفت زمان و هزینه خواهد شد ، در لینک زیر پروژه های آماده مربوط به اتوکد معماری قرار داده شده است ، می‌توانید آنها را دانلود استفاده کنید .

دانلود اتوکد معماری

کاربرد نرم‌افزار اتوکد در معماری
کاربرد نرم‌افزار اتوکد در معماری

کاربرد نرم‌افزار اتوکد در طراحی داخلی

با وجود شناخته شده بودن نرم‌افزار اتوکد در زمینه معماری و ساخت و ساز نسخه دیگری برای طراحی داخلی وجود دارد یعنی شما برای طراحی داخل منازل مسکونی و ویلا از نسخه مربوط به معماری استفاده نمی‌کنید ، چون نسخه طراحی داخلی برای این کار وجود دارد که جدا از معماری است ، این نسخه از اتوکد برای برنامه‌ریزی فضا و طراحی داخلی شناخته شده می‌باشد ، پس حتما به این نکته توجه داشته باشید. به لطف ابزارهای سه بعدی و بسیاری از منابعی که این نرم افزار به کاربران ارائه می دهد، مانند مواد منحصر به فرد، یک پالت رنگی غنی، تنظیمات خاص و غیره می‌توان طرح‌های بسیار زیبا و جذاب و اصولی طراحی کرد.

اگر کمی خلاق باشید و به خلاقیت علاقه نشان دهید این نرم‌افزار می‌تواند خلاقیت خود شما را افزایش دهد و روی طرح های کامل، واقعی، جذاب و شخصی برای مشتریان خود کار کنید . تابع ۲D همچنین امکان ایجاد طرح های مطابق با واقعیت را فراهم می کند، در حالی که حاشیه نویسی را به مشتری یا همکار اضافه می کند ، این‌ها بخشی از طراحی‌های مربوط به طراحی داخلی است.

کاربردهای اتوکد در مهندسی عمران

خب رسیدیم به بخشی که شاید بیشتر مورد توجه کاربران باشد ، البته بهتر است بگوییم که کاربران بیشتری دارد ، اتوکد برای کارهای مهندسی عمران بسیار مفید خواهد بود و البته اجباری است که آن را بلد باشید. متخصصان مهندسی عمران با به کارگیری اتوکد و ابزار Civil 3D خواهند توانست نقشه‌هایی را برای ساخت جاده‌ها ، منازل مسکونی ، پل ها ، کارخانجات ، سایر سیستم های حمل و نقل و حتی سیستم های فاضلاب طراحی نمایند ، این نسخه مخصوص ابن کار‌ها خواهد بود.

کاربردهای اتوکد در مهندسی عمران
کاربردهای اتوکد در مهندسی عمران

یک مهندس می توانند علاوه بر طراحی های مقطعی که به دستیابی به نتیجه دقیق و واقعی کمک می کنند، از مدل های سه بعدی برای ایجاد سطح، حجم و افزودن مواد استفاده کنند ، برای دانلود فایل‌های مربوط به مهندسی عمران به لینک زیر مراجعه کنید :

دانلود فایل‌های آماده اتوکد مهندسی عمران

کاربردهای اتوکد در مهندسی عمران
کاربردهای اتوکد در مهندسی عمران

کاربرد اتوکد برای مهندسی مکانیک

یک طراح مکانیک با اتوکد اقدام به طراحی می‌کند در واقع نقشه‌هایی را برای ماشین آلات و دستگاه های مکانیکی می‌سازد . قدرت نسخه مکانیک اتوکد را می‌توان به وجود ۷۰۰۰۰۰ قطعه و شی استاندارد و یک نوار ابزار طراحی پیشرفته مکانیکی در آن نسبت داد که قابلیت ایجاد طرح‌های دو بعدی و سه بعدی بسیار دقیق  را دارد . این طراحی‌ها کاملا در مورد محصول نهایی که قرار است ساخته شود صادق است و بدون مشکل می‌توان طرح را تبدیل به وسیله مکانیکی کرد. بدون شک با وجود این امکانات اتوکد برای مکانیک‌ها یک نرم افزار کامل خواهد بود ، در اتوکد به همه چیز فکر شده است تا در وقت و تلاش کاربران خود صرفه جویی شود و هدر رفت زمان به حداقل برسد.

کاربرد اتوکد برای مهندسین مکانیک
کاربرد اتوکد برای مهندسین مکانیک

طراحی صنعتی در اتوکد AutoCAD Mechanical  آسان است و با اغلب تجهیزات و صنایع مکانیکی سازگارتر است.

دانلود فایل DWG و پروژه های آماده اتوکد برای مهندسی برق

کاربرد اتوکد برای مهندسی برق

AutoCAD Electrical نام ورژن دیگری از اتوکد است که در صنایع الکترونیک و برق مورد توجه است و کاربرد در مهندسی برق دارد ، این نسخه از اتوکد یک ابزار ضروری برای متخصصان طراحی برق می باشد و هر مهندس برق به آن احتیاج دارد .

کاربرد اتوکد برای مهندسین برق و الکترونیک
کاربرد اتوکد برای مهندسین برق و الکترونیک

مهندسین برق با آن می‌توانند نمودارهای سیم کشی را برای استفاده در ساخت، نصب و تعمیر ابزارهای الکترونیکی آماده کنند تا هنگام انجام کار به مشکل برنخورند. این نقشه ها نصب کابل ها را تسهیل می کند، زیرا همه چیز از قبل در کوچکترین جزئیات بیان شده است و بهترین گزینه برای طراح‌های برق است.

طبق تجربه کاری برخی مهندسی برق نرم افزار AutoCAD Electrical را سریع تر از سایر نسخه‌ها  می‌دانند، اما این کار به زمان و تلاش نیاز دارد پس چگونه می توانید به راحتی بر آن تسلط پیدا کنید!

دانلود فایل و پروژه‌های آماده اتوکد برای رشته برق

کاربرد اتوکد در تولید

همچنین از نرم افزار اتوکد در بسیاری از صنایع برای تولید استفاده می‌شود. طراحان صنعتی، اشیا ساخته شده را نشان می دهند و تعریف می کنند. آن ها بر اساس مشخصات دقیق، قسمت های مختلفی را که شی نهایی را تشکیل می دهند محاسبه و تعیین می کنند و سپس آن ها را به صورت مجازی روی کامپیوتر مونتاژ می کنند. سپس از این طراحی ها برای تولید نمونه های اولیه و سری های قابل فروش استفاده می شود. هر جزئیاتی، چه شکل، اندازه، رنگ یا مواد، در بالادست فکر شده و در طراحی برجسته می شود تا نتیجه بهینه به دست آید.

کلام آخر درباره کاربرد اتوکد

اتوکد شاید بهترین و حداقل جز بهترین نرم‌افزار‌های طراحی در بین نرم‌افزار‌های موجود دیگر است ، البته شرکت AutoDesk که سازنده‌ی اصلی نرم‌افزار اتوکد است در این اواخر کاربران را مجبور به ثبت نام در سایت اتوکد می‌نماید که البته در نسخه قدیمی یا کرک شده نیازی به ثبت نام نیست ، و در آخر اینکه اگر سوالی یا نظری دارید خوشحال میشویم با ما در میان بگذارید ، و اینکه اگر در حوضه طراحی با اتوکد کار می‌کنید می‌توانید طرح های آماده خود را در سایت بگذارید و از طریق همکاری در فروش فایل به فروش برسانید.

پاسخ دهید