پایان نامه چیست ؟ همه چیز راجب پایان‌نامه از نگارش تا جلسه دفاع

پایان نامه چیست؟
به این مطلب امتیاز دهید

پایان نامه چیست؟

پایان نامه، تز یا رساله مقاله ای است که دانشجویان در پایان دوره تحصیل خود برای دریافت مدرک تحصیلی می نویسند. در پایان نامه ها دانشجویان به موضوع و مباحثی در زمینه ی رشته ی تحصیلی خود می پردازد و سعی می کنند به آن پاسخ دهند و آن را تجزیه و تحلیل کنند ، موضوع پایان نامه یا رساله نه تنها نباید تکراری باشد بلکه باید موضوعات جدید را مورد هدف قرار دهد ، پس هر دانشجو مؤظف به نگارش پایان نامه یا رساله با موضوع و محتوای جدید هست ، در این مقاله شما یاد میگیرید که پایان نامه چیست و انواع آن را می شناسید و نحوه دفاع و ارائه به استاد راهنما و شیوه نگارش آن را فرا میگیرید.

اگر نمی توانید بخوانید گوش کنید :

اگر قصد دانلود پایان نامه معتبر و استاندارد با پروپوزال را دارید :

دانلود پایان نامه

به نوعی، یک پایان نامه حاصل پژوهش ها و درس های آموخته شده در طول دانشجویی می باشد که با راهنمایی اساتید تهیه می شوند و به عنوان تاییدیه فعالیت های تحصیلی دانشجو به شمار می رود ، شایان ذکر است که بسیاری از افراد معتقد هستند که پایان نامه و رساله هم معنی نیستند، بلکه پایان نامه برای دوره ی کارشناسی ارشد به کار می رود و رساله برای دوره دکتری.

انواع پایان نامه

پایان نامه انواع مختلف دارد و در کلیه رشته‌های دانشگاهی، در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری، نگارش و ارائه پایان نامه ضروری است. البته در دوره کارشناسی برخی رشته‌های فنی و هنری نیز دانشجو ملزم به تهیه پایان نامه تحصیلی است. در حوزه علوم پزشکی، برحسب مقطع تحصیلی، پایان‌نامه‌ها به سه گروه علوم پایه، عمومی (بالینی)، و تخصصی تقسیم می‌شوند. پایان‌نامه‌های پژوهشی متعلق به دوره‌های تحصیلات تکمیلی یکی از انواع منابع اطلاعاتی ردیف اول محسوب می‌شوند.

پایان نامه در پایان دوره تحصیل دانشجویان

راهنمای نگارش پایان نامه

الزام به تهیه پایان نامه دلایل مختلفی دارد ، مثل:

 • یادگیری روش تحقیق
 • توسعه ی نگاه علمی
 • کسب تجربه ی علمی در موضوعی خاص
 • کسب مهارت برای مطالعه ی موشکافانه
 • بهره مندی از اطلاعات مدرن تر
 • انتشار نتایج پایان نامه به شکل مقاله در مجلات علمی و تخصصی.

قابلیت‌های این‌گونه منابع از نظر اطلاعاتی و پژوهشی، سبب شده است که پایان‌نامه‌ها را از دو دیدگاه در رشته‌های مختلف دانشگاهی و پژوهشی مورد توجه قرار دهند: یکی به‌عنوان مدرک مفید پژوهشی و دیگری به عنوان کتاب شناسی تخصصی.

استفاده از پایان‌نامه تابع شرایط ویژه‌ای است، زیرا از لحاظ حقوقی، تکثیر و نقل از پایان‌نامه‌های تحصیلی بدون اجازه از صاحبان اثر (دانشجو و استاد راهنما) مجاز نیست. طبق قانون واسپاری، نسخه‌های محدودی به دانشکده محل تحصیل و کتابخانه مربوط ارائه می‌شود و در کتابخانه‌ها نیز سعی شده است از پایان‌نامه‌ها فقط در حد مطالعه در محل و احیاناً معدودی نقل قول با ذکر منبع و یا استفاده از منابع و مراجع معرفی شده و نهایتاً روبرداشت چکیده پایان‌نامه‌ها استفاده شود.

اهمیت پایان نامه ها

به طور کلی پایان نامه ها در دو مورد اهمیت دارند، زیرا پایان نامه به عنوان گام های مقدماتی دانشجو در تحقیقات جدی و منضبط دانشجو به شمار می رود و پایان نامه به نوعی برآیند دوران تحصیلی دانشجو می باشد.

در طی سال های اخیر با توجه به گسترش چشم گیر آموزش عالی در ایران، خصوصا در حوزه ی تحصیلات تکمیلی، بسیاری از دانشجویان این مقطع هستند که برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد سردرگم هستند و این امر موجب نگرانی آنان شده است.

سعی کنید موضوع پایان نامه ی کارشناسی ارشد خود را با توجه به معیارهایی مانند نیاز جامعه، در اختیار داشتن امکانات تحقیق نظری و عملی، داشتن دانشو علاقه در زمینه مورد نظر، آینده شغلی و مواردی از این قبیل انتخاب کنید و سعی کنید موضوع پایان نامه شما در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر تغییر زیادی نداشته باشد.

بررسی سوابق تحقیق

سعی کنید که سابقه تحقیق را بررسی کنید. ببینید آیا قبلا کسی در زمینه مورد نظر تحقیق انجام داده‌است یا خیر؟ برای این مورد لازم است تعداد زیادی مقاله از مجلات معتبر، مقاله از کنفرانس، کتاب، گزارش تحقیق و مواردی از این قبیل را شناسایی کرده باشید و یک نسخه از آنها را به همراه یک جمع‌بندی برای خود حفظ کرده باشید سپس مدارک مورد نیاز دانشکده را فراهم کرده و سپس اقدام های قانونی را برای شروع تحقیق انجام دهید، پس از تصویب موضوع پایان نامه شما تا شش ماه فرصت دفاع از پایان نامه خود را دارید.

لازم به ذکر است که در اکثر کشورهای دنیا، پایان نامه کارشناسی ارشد ارزش علمی چندانی ندارد، زیرا این مجموعه در واقع پلی است بین سرآغاز پژوهش تا رساله دکتری که در آن بحثی جدید و منحصر به خود پژوهشگر مطرح می شود.
یکی از اهداف نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد، این است که در این دوره دانشجو با اصول اولیه پژوهش و کار علمی آشنا بشود، بتواند منابع و مراجع را به طور صحیح و منظم جمع آوری کند و در مورد مناسب از آنها استفاده نماید، تعاریف اولیه و سیر تاریخی مسئله خود را بشناسد و آنها را فهرست نماید، موضوع مورد علاقه خود را تا حدی بشناسد و … .

چند توصیه مهم برای تهیه پایان نامه

هفته‌ای یک بار استاد راهنمای خود را ملاقات کنید و گزارش پیشرفت ارائه کنید. بر اساس قانون، دانشجو موظف است هر دو ماه یک گزارش پیشرفت کار نیز به دانشکده ارائه کند.

وقت زیادی بر روی مطالعه سابقه تحقیق قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا راه خود را بهتر انتخاب کنید، از تجربه دیگران بهره ببرید و از دوباره کاری پرهیز کنید. برای این منظور در کتابها، مقالات چاپ شده در مجلات، مقالات چاپ شده در مجموعه مقالات کنفرانس، گزارش‌های تحقیق و . . . جستجو کنید.

برای اثبات صحت آنچه در تحقیق خود به آن می‌رسید فکری بکنید. چرا که باید نتایج تحقیق خود را با داده‌های واقعی و یا یک مدل بجز مدل خود مقایسه کنید.

چند کتاب در مورد شیوه نگارش و ادبیات گزارش نویسی مطالعه کنید. رعایت موارد دستوری نگارش پایان نامه را دست کمنگیرید و در تایپ گزارش خود نکات تایپ را رعایت کنید.

اهداف پژوهش در نگارش پایان‌نامه را چگونه بنویسیم؟

جلسه ی دفاع از پایان نامه

پس از مدتی نوبت به جلسه ی دفاع از پایان نامه می رسد، در نظر داشته باشید که زمان شما برای ارائه مطالب خود فقط  ۲۰ دقيقه است. توجه داشته باشید که در حدود ۲ الی ۳ دقیقه (حداکثر ۵ دقیقه) به لزوم انجام تحقیق و تاریخچه تحقیقات انجام شده قبلی در زمینه کار خود بپردازید (حداکثر ۳ اسلاید) و باقیمانده زمان را به توضیح در مورد روش کار خودتان و یافته‌هایتان بپردازید.

دفاع از پایان نامه

نتیجه گیری و بحث در مورد یافته‌های شما مهمترین قسمت پایان نامه است که همگی مایل به شنیدن آن هستند.

صفحه اول پاور پوینت، صفحه عنوان باشد و قبل از شروع جلسه در حال نمایش باشد تا حاضرین با عنوان، محقق، استاد راهنما و سایر مطالب سمینار بیشتر آشنا شوند. در صورتی که برای شما امکان دارد، بهتر است از رایانه خودتان استفاده کنید تا مشکلات عدم تطبیق فونت و نرم افزار برای شما پیش نیاید. در این حالت می‌توانید در متون فارسی از فونت‌های زیبایی که موجود است بجای  فونت پیش ‌فرض ویندوز استفاده کنید. درصورتی که امکان استفاده از رایانه خودتان میسر نیست، حتماً چند ساعت قبل این کنترل ‌ها را با رایانه محل سمینار کنترل کنید.

داوران و استاد راهنما پایان نامه را معمولا با توجه موارد زیر نمره دهی می کنند

 • سطح علمی و کاربردی پایان نامه
 • نحوه ی تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری
 • میزان استفاده از منابع و به روز بودن آن ها
 • نحوه ی تدوین مطالب و حسن نگارش و همچنین استفاده از جداول و نمودار ها
 • نحوه ی ارائه و توانایی دانشجو در پاسخ دهی به سوالات

در پایان جلسه دفاع سعی کنید اصلاحات مورد نظر داوران را از ایشان دریافت کنید و در پایان نامه پیاده کنید، سپس مراحل تایید پایان نامه را انجام دهید.

در اطراف دانشگاه ها تبلیغات ریز و درشت بسیاری دیده می شوند که دانشجو ها را ترغیب به خرید پایان نامه می کند، طبق تبصره های قوه ی قضاییه این گونه فعالیت ها سرقت علمی محسوب می شود و جرم محسوب می شود، اما به طور جدی پیگیری نمی شوند و چنین موسساتی به راحتی یافت می شوند و کار خود را انجام می دهند، البته خریداران نیز بدون هیچ ترسی و بدون نگرانی از عواقب آن پول می پردازند، البته ورود آسان به فضای آموزش عالی کشور و تعداد متعدد مراکز آموزش عالی در کشور خود نیز باعث رونق یافتن بازار خرید و فروش پایان نامه شده است.

اطلاعات بیشتر ...

پاسخ دهید