پیک نوروزی چیست ؟

پیک نوروزی چیست ؟
به این مطلب امتیاز دهید

پیک نوروزی

پیک نوروزی که گاهی هم آن را با نام پیک شادی استفاده می شود در واقع یک پکیج برایث تداوم آموزش و یادگیری دانش آموزان بود که کمک می کرد تا دانش آموز در ایام تعطیلات عید درس‌‍های خود را فراموش نکند ، یک خاطره با مزه که خود بنده از پیک نوروزی داشتم این بود که در دوران ابتدایی وقتی که گفتن گفتن پول بیارین میخوایم پیک بدیم من تا دادن پیک نوروزی فکر میکردم میخوان کیک بدن !!! اما الان میدونم که پیک نوروزی یا پیک شادی در واقع یک درسنامه است که در آن تکالیف مربوط به درس‌هایی که دانش آموزش در طی سال خوانده قرار داده شده بود که دانش آموزان دبستانی در تعطیلات نوروز باستانی انجام دهند و درس ها به فراموشی سپرده نشود ، بهترین آنها هم پیک نوروزی پایه اول ابتدایی بود چون برای اولین بار همچنین چیزی را دانش آموزش می‌دید و برایش جالب بود و تلاش برای حل آن تمارین و تکالیف داشت.

بررسی بیشتر پیک نوروزی (پیک شادی)

امروزه برخلاف آنچه که در گذشته وجود داشت کلاس‌های درس تا حدود زیادی اعتبار خود را به عنوان تنها منبعی که در آن دانش آموزان قادر بودند دانش و آگاهی‌های لازم را کسب نمایند ، از دست داده یا مقدار قابل توجهی از آن کاسته شده است . پیشرفت در کل زمینه های فن آوری آموزشی موجب گردیده که همه روزه اطلاعات جدید و فراوانی در اختیار افراد جامعه قرار گیرد . میزان و ماهیت چنین اطلاعات با آنچه که معلمان و کتابهای درسی و در پیک نوروزی به روش سنتی عرضه می کنند قابل قیاس نیست . در این مقاله از سایت کتافایل می خواهیم نمونه های کاملی را بر اساس بخشنامه های آموزش و پرورش در اختیار شما قرار دهیم.

با اینکه هنوز یکی از اصلی‌ترین وظیفه هر مدرسه‌ای این است که به دانش آموز اطلاعات و معلومات منظم و مرتبطی ارائه کند ولی آنچه حائز اهمیت است این می‌باشد که دانش آموزان در طول دوران تحصیل مهارت‌های ذهنی فراوانی را بیاموزند که در ادامه گفته‌ایم:

  1. توصیف کردن
  2. طبقه بندی کردن
  3. پیش بینی کردن
  4. تفسیر کردن
  5. تحلیل
  6. ترکیب کردن

با این مهارت‌ها دانش آموز می‌تواند ضمن نقد و بررسی اطلاعات گوناگون به نحو مطلوبی از آنها استفاده نمایند . و این امر جز بوسیله پیک نوروزی به روش نوین امکان پذیر نخواهد بود.

حذف پیک نوروزی در آموزش و پرورش

در سال ۱۳۹۷ از حذف چاپ پیک ها برای عید و جایگزینی آن با طرح کتابخوانی خبر داده شد. معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه چاپ هرگونه پیک عید و اجبار خانواده‌ها و کودکان در این زمینه ممنوع است، گفت: طرح «عید و داستان» در سال جاری ادامه پیدا می‌کند و امسال نیز برای انس کودکان با کتاب اجرا می‌شود.

رضوان حکیم‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تکلیف و کار نوروزی امسال دانش آموزان ابتدایی اظهار کرد: در راستای پاسخ به نیاز کودکان به کودکی کردن و قصه‌خوانی سال گذشته پیک نوروزی را از برنامه درسی حذف کردیم.

وی افزود: طرح «عید و داستان» در سال جاری ادامه پیدا می‌کند و امسال نیز برای انس کودکان با کتاب اجرا می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه این طرح کمک می‌کند تا دانش آموزان ضمن انس با کتابخوانی، فرصت پیوند با زندگی واقعی را پیدا کنند، اظهار کرد: مهارت‌های زندگی را باید از دوران کودکی به فرزندانمان منتقل کنیم. اگر در این دوره حساس به جای آموزش مهارت زندگی، دانش آموز را وارد چرخه آموزش‌های پیچیده و پرشمار ذهنی کنیم فرصت طلایی رشد و خلاقیت را از او گرفته‌ایم.

تکالیف موجود در پیک نوروزی

  1.  معما
  2. رنگ آمیزی
  3. کاردستی
  4. تمرین دروس

هدف از آن آموزش به شیوه‌های جذاب برای پیوستگی فعالیت آموزشی و غنی کردن اوقات فراغت دانش آموزان ابتدایی است.

اطلاعات بیشتر ...

پاسخ دهید