همه چیز راجب دانشگاه فرهنگیان – ورود ، تحصیل ، فارغ‌التحصیلی و مزایا و معایب

دانشگاه فرهنگیان
3/5 - (2 امتیاز)

معرفی دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان که در گذشته با نام دانشگاه تربیت معلم شناخته می‌شد در واقع یک دانشگاه است برای تأمین ، تربیت و توانمندسازی معلمان و نیروی انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش ایران که اغلب دانشجویان آن در سطح متوسط به بالا هستند ، اگر بخواهیم واضح‌تر صحبت کنیم در واقع ورودی این دانشگاه از دانشجویانی تشکیل شده است که در ورود به رشته‌های پرطرفدار و کم ظرفیت مانند پزشکی و… جا مانده‌اند و به هر دلیلی نتواسته‌اند وارد رشته مورد نظر خود شوند ، البته فارغ از توضیح که نظر شخصی خود بنده بود افراد زیادی نیز از روی علاقه وارد این مجموعه آموزشی می‌شوند تا به شغل مقدس دبیری وارد گردند . خب برویم راجب معرفی دانشگاه فرهنگیان این دانشگاه در سال ۱۳۹۰ از طریق تجمیع کلیه مراکز تربیت معلم سراسر ایران تأسیس گردید و این داشنگاه مجوعا دارای ۹۸ واحد دانشگاهی در قالب ۶۴ پردیس دانشگاهی و ۳۴ دانشکده است که در سراسر کشور وجود دارند ، از مزیت‌های این دانشگاه می‌توان به معاف شدن از خدمت سربازی و دریافت حقوق هنگام تحصیل اشاره کرد . دانشگاه فرهنگیان، دانشگاهی برای تأمین، تربیت و توانمندسازی معلمان و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش در ایران است ، دانشگاه فرهنگیان از گسترده‌ترین دانشگاه‌های موجود در ایران است و حسین خنیفر به عنوان اولین رئیس دانشگاه فرهنگیان، ریاست این دانشگاه را به عهده دارد.

در حال حاضر ۷۸۰۲۲ دانشجو و ۸۰۳ عضو هیئت علمی و استاد در این دانشگاه مشغول فعالیت می‌باشند. هم چنین تعداد ۱۰۹۹۵ مهارت آموز و بیش از ۹۶۳۳۸ فارغ‌التحصیل از آغاز تأسیس دانشگاه تا کنون داشته‌است. تعداد پردیس‌ها و مراکز آموزشی در دانشگاه فرهنگیان نیز تاکنون ۹۸ واحد است.

بر اساس تحلیل‌های انجام شده این مرکز تاکنون ۸۸۱۸ مقاله علمی در نشریات و همایشهای داخلی منتشر نموده‌است. دانشگاه فرهنگیان صاحب امتیاز و ناشر یک مجله تخصصی است و تا کنون ۲۷ همایش توسط دانشگاه فرهنگیان برگزار شده‌است. علاوه بر این تاکنون ۵۰۲ مقاله معتبر بین‌المللی نیز از این مرکز استخراج شده‌است.

رشته های این دانشگاه شامل رشته های دبیری الهیات و معارف اسلامی ، علوم تربیتی ، علوم ورزشی ، راهنمایی و مشاوره ، دبیری زبان انگلیسی ، آموزش زبان و ادبیات فارسی ، دبیری علوم اجتماعی ، دبیری شیمی ، دبیری زبان و ادبیات عرب ، دبیری ریاضی ، دبیری فیزیک ، دبیری تاریخ ، دبیری تربیت بدنی ، دبیری جغرافیا ، دبیری زیست شناسی ، ارتباط تصویری و … می باشد .

 ظرفیت پذیرش رشته به رشته از سال ٩۶ تا ٩٩ دانشگاه فرهنگیان کشور

 ظرفیت پذیرش رشته به رشته از سال ٩۶ تا ٩٩ دانشگاه فرهنگیان کشور
ظرفیت پذیرش رشته به رشته از سال ٩۶ تا ٩٩ دانشگاه فرهنگیان کشور

برای قبولی در آزمون استخدامی آموزش پرورش که هر سال برگذار می شود می توانید از نمونه سوال استفاده کنید و با مطالعه آنها خود را بسنجید و تا در آزمون قبول شوید و وارد آموزش پرورش شوید.

نمونه سوالات آزمون استخدامی آموزش و پرورش

مزایا و معایب دانشگاه فرهنگیان و شغل معلمی

مثل هز شغل دیگه‌ای که مزایا و معایب خودشو دبیری هم به همین صورته اما با کمی تفاوت و شاید خاص که در ادامه بهتون می‌گم چرا دانشگاه فرهنگیان خوبه و اینکه چرا بده ، اما جدا از مزایا و معایب ، خوب و بد این دانشگاه و شغل معلمی خیلی‌ها عاشق این شغل هستند و اگر شما جزء این دسته هستید در کامنت‌ها دلیل خودتون رو بهمون بگید.

مزایا و معایب دانشگاه فرهنگیان
مزایا و معایب دانشگاه فرهنگیان

اولین مورد که شاید جزء معایب دانشگاه فرهنگیانه محدودیت در ادامه تحصیل است ، البته با یک سری شروط می‌تونید ادامه تحصیل بدید که باید با اجازه اداره آموزش و پرورش باشه و رشته مرتبط بخوانید ، و اینکه خیلی از اداره‌های آموزش پرورش اجازه تحصیل رو نمی‌دهند چون شما تعهد داده‌اید که سرکلاس باشید و تدریس کنید.

مزایا و معایب دانشگاه پیام نور

مزایا و معایب دانشگاه فرهنگیان
مزایا و معایب دانشگاه فرهنگیان

دومین مورد هم که دوباره از معایب محسوب میشه اینه که اگر دنبال علم و کسب مهارت و پژوهش هستید دانشگاه فرهنگیان اصلا جای مناسبی برای شما نیست و اگر به همچین موردی علاقه دارید باید روی دانشگاه فرهنگیان خط بکشید و دانشجو و اساتید دانشگاه فرهنگیان اصلا فعالیت علمی – پژوهشی ندارند .

همچنین اگر دانشجوی این دانشگاه هستید ممکن است اقدام پژوهی‌های زیر بدردتان بخورد :

اقدام پژوهی دانشگاه فرهنیگان

حقوق دانشگاه فرهنگیان و دبیران
حقوق دانشگاه فرهنگیان و دبیران

اگر یک معلم تازه کار باشید و به قولی دبیر سال اولی باشید و متاهل باشید حتما در دخل و خرج خود به مشکل می‌خورید و باید به فکر شغل دوم باشید . ولی خب این حقوق با زمان بیشتر و بیشتر میشه و دیگه نیازی به شغل دوم نخواهید داشت ، بالاخره هر شغلی اولش سخته !

مزایای دانشگاه فرهنگیان
مزایای دانشگاه فرهنگیان

ورود به دانشگاه فرهنگیان دو تا چندتا مزیت مهم داره :

اول تضمین شغلی دوم معافیت سربازی و سوم دریافت حقوق حین تحصیل و یک سری مزایای دیگه که در مشاغل دیگه دولتی هم پیدا میشه ، مثلا تخفیف برای هتل‌ها و …

عشق معلمی !
عشق معلمی !

شغل معلمی کلا شغل جایگاه اجتماعی خوبی هم داره و جدا از این مواردی که گفتیم علاقه به معلمی و تربیت انسان‌های آگاه ، با مهارت و با شعور کار بسیار زیبا و بشر دوستانه‌ایه !

چگونه در دانشگاه فرهنگیان قبول شویم ؟

برای قبولی در دانشگاه که به نظر من خیلی هم سخت نیست ، مثلا قایل قیاس با قبولی در رشته‌های پیراپژشکی دانشگاه آزاد هم نیست و خیلی راحت‌تر از مثلا قبولی در دانشگاه آزاد سیستان و بلوچستانه ، این مورد رو گفتم برای بچه‌های تجربی و تقریبا همین مقایسه با رشته‌های تاپ ریاضی هم صدق میکنه ، یعنی مهندسی عمران دانشگاه سراسری اصفهان سخت تر از قبولی دانشگاه فرهنگیانه و نیاز نیست زحمت در حد قبولی برای این دانشگاه‌ها بکشید ! ولی به صورت کلی برای پذیرفته شدن در دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم چندتا نکته وجود داره که در ادامه بهتون میگم .

نکته اول :

این مورد پیش نیاز و پیش شرط است قبل از اینکه هر اقدامی کنید باید به این نکته توجه داشته باشید : حالا این نکته چیه ؟ شرایط لازم برای قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان را داشته باشید چون موارد زیادی داشتیم که دانش آموز و داوطلبی تا لحظه انتخاب رشته از مجاز نبودن برای انتخاب رشته خود اطلاع نداشته است و کلی زحمت و هزینه‌ش به باد رفته !

بعد راجب شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان یک مقاله جداگانه می‌نویسم و لینکش رو میذارم همینجا چون اینجا مبحث چیز دیگه‌ایه.

شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور

نکته دوم :

هدفگذاری کنید ، حالا هدف‌گذاری یعنی چی ؟ در دروس رتبه ساز هیچ کوتاهی نکنید و برای رسیدن به درصد عالی که همان ۱۰۰ باشد، تلاش کنید، بهتون میگم که کدوم درسارو بخونید.

نکته سوم

نکته سوم و آخر

این نکته که شبیه اشتباه هدفگذاری داوطلبان است: دروس رتبه آور برای موفقیت، در حکم تیر خلاص و اطمینان هستند. آن ها را به اندازه و نیاز بخوانید و توجه بیشتری باید به آنها داشته باشید .

خب حالا این دروس رتبه‌ساز که گفتیم شامل چخ درس‌هایی میشه ؟

دروس رتبه ساز شامل :

 1. ادبیات عمومی
 2. دین و زندگی
 3. اقتصاد
 4. جامعه شناسی
 5. فلسفه منطق
 6. روانشناسی

این درس‌هایی که نام بردیم برای قبول شدن در هر رشته و دانشگاهی از جمله دانشگاه فرهنگیان و دبیری بیشترین تاثیر را دارند.

برای مثال این نمونه کارنامه قبولی در دانشگاه فرهنگیان را مشاهده کنید :

نمونه کارنامه پذیرفته شده در دانشگاه فرهنگیان
نمونه کارنامه پذیرفته شده در دانشگاه فرهنگیان

رشته‌های مورد پذیرش از هر رشته تحصیلی برای دانشگاه فرهنگیان

کنکور سراسری در ۵ گروه آزمایشی برای رشته‌های تحصیلی دانش‌آموزان علوم تجربی ، ریاضی فیزیک ، علوم انسانی ، هنر و زبان های خارجی برگذار می‌شود. رشته‌های معرفی شده در انتخاب رشته دانشگاه تربیت مدرس در هر کدام از این گروه های آزمایشی متفاوت است ، یعنی شما اگر رشته تحصیلی دبیرستان خود رشته تجربی را خوانده باشید ، برای دبیری شیمی می‌توانید شرکت کنید ، که ما این لیست را به صورت کامل در زیر آورده‌ایم :

رشته‌های دانشگاه فرهنگیان برای رشته تجربی

 • دبیری شیمی
 • دبیری زیست شناسی
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش و پرورش کودکان استثنایی
 • آموزش تربیت بدنی

رشته‌های دانشگاه فرهنگیان برای رشته ریاضی

 • آموزش ریاضی
 • آموزش فیزیک
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش و پرورش کودکان استثنایی
 • آموزش تربیت بدنی

رشته‌های دانشگاه تربیت دبیر شهید رجائی برای دانش‌آموزان رشته ریاضی

 • مهندسی برق
 • مهندس خودرو
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی معماری
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی عمران

رشته‌های دانشگاه فرهنگیان برای دانش‌آموزان رشته انسانی

این گروه بیشترین سهم و متقاضی را برای دانشگاه فرهنگیان دارند

 • آموزش زبان و ادبيات فارسي
 • دبيری الهيات و معارف اسلامی
 • دبيري تاريخ ، دبيري زبان و ادبيات عربی
 • دبيری علوم اجتماعی
 • راهنمایی و مشاوره
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش و پرورش کودکان استثنایی
 • آموزش جغرافیا
 • آموزش تربیت بدنی

رشته‌های دانشگاه فرهنگیان برای دانش‌آموزان رشته هنر

 • آموزش ارتباط تصویری

رشته‌های دانشگاه فرهنگیان برای دانش‌آموزان گروه زبان‌های خارجی

 • تربیت دبیر زبان انگلیسی

فارغ التحصیلی دانشگاه فرهنگیان

بعد از اتمام تحصیل مثل همه رشته‌های دیگه شما هم باید وارد کار بشید ، اما توی این مورد هم دانشگاه فرهنگیان متفاوته :

یعنی شما باید مستقیم وارد تدریس بشید و آغاز شغل معلمی شما بدون رفتن به سربازی .

راستی قبل اینکه فارغ التحصیل بشید باید یه پروژه آماده کنید به اسم کارنمای معلمی که میتونید یه نمونه آماده از اون رو توی لینک زیر ببینید :

کارنمای معلمی فرهنگیان

16 نظر

 1. سلام من سال دیگه قراره کنکور بدم‌اگه رتبه ام ۱۵۰۰۰ بشه قبول میشم دانشگاه فرهنگیان؟

 2. سلام خسته نباشید،ممکنه حدود رتبه برای دبیری فرهنگیان برای رشته انسانی و کنکور زبان تعیین بفرمایین؟

 3. سلام برای دانشگاه فرهنگیان باید رتبه چند باشد خراسان رضوی شهرستان زاوه رشته گیاهان دارویی

 4. من تازه برای معلمی داشنگاه فرهنگیان قبول شدم ، ولی هنوز مصاحبه نرفتم ، چجوری میتونم مصاحبه رو قبول شم ؟ اصلا چه چیزایی میپرسن هیچ اطلاعی راجب این موضوع ندارم ؟؟؟
  میشه راهنمایی کنید ؟

 5. سلام.وقت بخیر
  غرض از مزاحمت
  آیا امکان‌پذیر هست دانشجوی فارغ‌التحصیل فرهنگیان….مجددا در حین کار شروع به درس در رشته دیگری فعالیت کند(حقوق یا تجربی…..
  و شانس قبولی برا دبیر نظری براساس رتبه در کنکور میباشد؟

 6. سلام من خراسان رضوی شهرستان کاشمر هستم و درحال حاضر پایه دوازدهم انسانی میخونم ، ریاضیم خوبه، ادبیات و عربیم علوم و فنون و روان شناسی منطق و فلسفه خوبه ولی تاریخ و جغرافی ضعیفم ،درس هام هم در حد متوسطه و زیاد تست کار نکردم چند تا سوال ۱-حد قبولیم‌ تا چه حد هست مثلا تا چه رتبه ای حداقلش‌ میتونم قبولی بیارم توی مشهد و شهر های دیگه اش۲-چطوری باید قبول شم مشهد ، به نظرتون مشهد بهتر قبول میشم یا استان های دیگه ؟؟

 7. ای خدا این دانشگاه جمع بشه😭 ای خدا این دانشگاه کلا لغو بشه دیگه نباشه به خدا عمر و جوونی جوونای مملکت تو راه قبولی این دانشگاه هدر میره ، معلم میخوان خب مثل بقیه شغلا با آزمون استخدامی جذب کنن چرا همچین دانشگاهی هست که یه عده بدون هیچ علاقه ای فقط برا پول و استخدامش با کلی هزینه و کلاس برن تو توش بعد قرقر کنن بگن خوب نیست بعد ما که علاقه داریم ولی پول نداریم جا بمونیم #نه_به_دانشگاه_فرهنگیان

پاسخ دهید