آزمون ریون چیست؟ | تست هوش تصویری Raven

معرفی کامل آزمون ریون

آزمون ریون چیست؟

ماتریس پیشرونده ریون یک آزمون چندگزینه ای تصویری برای سنجش میزان هوش افراد است که در تعلیمات آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد ، تست ریون رایج ترین آزمون برای تخمین و ارزیابی IQ افراد پنج ساله تا سالمندان است که از ۶۰ سوال ساخته شده است از آسان به سمت سخت و پیچیده می رود .

ویدئو آموزشی نحوه تصحیح تست هوش ریون

این آزمون پیشرونده به این صورت است که از کاربر خواسته می شود با توجه به الگوهای اشکال الگوی بعدی گمشده را پیدا کند ، این الگو ها به شکل ماتریکس ها X * X مانند : ۲*۲ ، ۳ * ۳ ، ۴ * ۴ و ۶ * ۶ می باشند که از کم به زیاد تغییر می کند و با سختی سوال تستی نسبت مستقیم دارد .

تست هوش ماتریس های ریون، یک آزمون معتبر برای سنجش سطح پیشرفت فکری و تفکر منطقی است. این تست آنلاین می تواند ضریب هوشی یا آی کیو را در افراد بین ۹ الی ۶۵ سال و به طور کلی بزرگسالان بدون توجه به زبان و ملیت شخص شناسایی کند. این تست آی کیو که امروزه به عنوان یکی از معتبر ترین و استاندارد ترین فاکتور های سنجش هوش در دنیا شناخته می شود، در سال ۱۹۳۸ توسط جان ریون طراحی شده است.

اگر می خواهید آزمون ریون را برای دانش آموزان خود برگزار کنید و نیاز به پاسخ نامه و جواب های آن دارید می توانید نسخه دیجیتال آن (پی دی اف) را از بخش زیر دانلود کنید : تست ریون با جواب pdf

طراح سوالات هوش تصویری ریون

جان ریون طراح تست هوش ماتریس های ریون در سال ۱۹۳۸ میلادی است که امروزه به یک ازمون معتبر برای تعیین سطح پیشرفت فکری و تفکر منطقی می توانید از آن استفاده کنید که مناسب برای افراد ۹ الی ۶۵ سال است آزمونی که جان ریون طراحی کرده است از استاندارد ترین و معتبر ترین تست ها از گذشته و زمان خود تا به امروز است و در تقریبا یک صده گذشته بدون هیچ تغییری همچنان یکه تاز است .

انتشار اولیه ماتریس ریون در انگلستان بود که بعد ها در سال ۱۹۷۲ م پسران وی ناشر آزمون شدند و در اسکاتلند JC Raven Ltd را تاسیس نمودند و در سال ۲۰۰۴ شرکت هارکورت بخشی از این مجموعه را بدست آورد.

بخش های مختلف آزمون ریون

  1. ماتریس های مترقی استاندارد ریون: اشکال اصلی ماتریس ها اینها هستند که اولین بار در سال ۱۹۳۸ توسط جان ریون انتشار یافت ، در این جزوه ۵ مجموعه A تا E وجود دارد که از هر مجموعه ۱۲ گروه وجود دارد مثلا A1 تا A12 و موارد داخل هر مجموعه به صورت صعودی سخت می شود که به مرور نیازمند تمرکز و تفکر و همچنین ظرافت بیشنر و بیشتر برای حل مسئله می شود .
  2. ماتریس رنگی پیشرو ریون: برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله ، سالمندان و افراد کم توان ذهنی طراحی شده سوالات این آزمون در واقع بخشی از ماتریس های مترقی استاندارد می باشد به طور دقیق تر همان سوالات هستند اما فقط ۲ مجموعه A و B در این دسته قرار می گیرند ، تفاوت دیگر این دسته قرار گیری آن روی یک پس زمینه رنگی است تا شرکت کنندگان را از نظر بصری و دیداری تحریک کند و تعداد کمی از مجموعه ی B به صورت پس زمینه ی سیاه و سفید ارائه می شود. اگر آزمون دهنده بیش از انتظارات امتحان گیرنده عمل کند انتقال به مجموعه های C ، D و E ماتریس های استاندارد سهولت می یابد.
  3. ماتریس های پیشرفته: نوع پیشرفته آزمون ریون دارای ۴۸ گروه است که به صورت یک مجموعه ۱۲ تابی ( همان مجموعه I) و یک مجموعه دیگر ۳۶ تایی ( مجموعه دوم) ارائه می شود که موارد دوباره مانند نوع استاندارد آن روی زمینه سفید و رنگ مشکلی (سیاه) ارائه خواهد شد و با پیشرفت آزمون سوالات سخت تر و پیچیده تر خواهد شد . این سوالات اغلب برای بزرگسالان و نوجوانان دارای هوش بالاتر از متوسط مناسب خواهد بود.

انتشار اشکال موازی در مجموعه سوالات

با گذشت زمان افزایش محبوبیت و مقبولیت این تست ها ، اشکال “موازی” ماتریس های مترقی استاندارد و رنگی در سال ۱۹۹۸ انتشار یافت ، سوالات چندگزینه موازی به گونه ای ساخته شده بودند که میانگین نرخ راه حل برای هر سوال در نسخه های کلاسیک و موازی یکسان باشد به عبارتی اگرچه با همان طول انجام گشته بود اما برای برگرداندن توانایی آزمون در تمایز بین نوجوان و بزرگسالان تواناتر موارد دشوار تری داشت .

نسخه اصلاح شده SPM – استاندارد ماتریس پیشرفته به علاوه – در همان زمان منتشر شد.

نسخه ی PDF این آزمون همراه با پاسخ نامه در کتافایل موجود می باشد که در بالا لینک آن قرار داده شده و برای آسان شدن در پایین همین متن هم قرار گرفته و می توانید به آن دسترسی داشته باشید و آن را بخرید این فایل شامل کلید پاسخنامه تصحیح – پاسخنامه کاربر و سوالات است .

تست ریون با جواب pdf

2 نظر

پاسخ دهید